08
sie

Aranżacja sypialni na poddaszu – na co zwrócić uwagę?

Słupy, belki i skosy to atrybuty poddasza, które wyglądają pięknie, ale powodują, że wnętrze jest trochę nieustawne. Idealnym rozwiązaniem na wykorzystanie tej przestrzeni jest zaaranżowanie sypialni, która nabierze niezwykłego klimatu. Ze względu na specyfikę oraz indywidualność pomieszczenia trzeba pewne elementy uwydatnić i praktycznie urządzić za pomocą mebli i wystroju ścian, oraz sufitu.

Główne cechy aranżacji sypialni na poddaszu

Ciekawym motywem wykończenia dla sypialni na poddaszu, jest wprowadzenie drewna, które nie musi pokrywać całej powierzchni ścian i skosów. Warto rozważyć, grę kolorami, pomalować deski na różne odcienie i ułożyć je pionowo na całej szerokości pomieszczenia. Jedną z najefektowniejszych barw jest czekoladowy brąz, który doskonale współgra z odcieniem błękitu pościeli znajdującej się na łóżku. Część pomieszczenia w bieli stanie się centralnym punktem sypialni, a także miejscem na dekorację w postaci zdjęć, obrazów itp.

Nierówności stropu powstające przy podziale przestrzeni są wyzwaniem podczas aranżacji poddasza. Można wykorzystać jedną ściankę do użycia kolorów w stylistyce skandynawskiej, czyli jasnych, co będzie efektownie harmonizować z całą przestrzenią. Dobrym pomysłem na designerskie urządzenie sypialni na poddaszu jest wprowadzenie luster jedynie do pewnej wysokości ścianki, pozwoli to osiągnąć przestronność, przejrzystość oraz lekkość. Tak usytuowane luster uwydatni strukturę powstałą na stropie, dzięki czemu różnorodność materiałów i barw jest płynna.

Stropy sypialni na poddaszu w odcieniach skandynawskiej bieli

Belkowany strop nie musi być zawsze w kolorze drewna, będzie prezentował się pięknie, gdy zostanie pomalowany na biało. Cechy charakterystyczne tego elementu są równie widoczne, więc sypialnia jest klimatyczna i estetyczna. Meble w aranżacji skandynawskiej, są niezwykle urocze, obecnie bardzo modne są białe komody, witryny i łóżka, co doskonale łączy się z wystrojem ścian i stropów. Jedynie pościel lub narzuty na łóżko mogą stać się akcentem kolorystycznym, dzięki czemu całość będzie wyglądać bardzo ciekawie.

Sypialnia na poddaszu nie powinna być tylko piękna, ale także praktyczna, oczywiście, jeżeli pozwala na to jej powierzchnia. Obecnie można stworzyć funkcjonalną zabudowę w miejscach gdzie królują skosy. Zamawiając szafy na wymiar, można w dowolny sposób zająć jedną ze ścian i stworzyć miejsce na pościel, ubrania itd. Takie meble uzyskują bardziej złożone kształty frontów niż znany wszystkim prostokąt, efekt ten można ograniczyć korzystając z koloru białego, który może znaleźć się nie tylko na szafie, ale również na ścianach.

Czy można zastosować zasłony w sypialni na poddaszu?

Dekoracja okien jest ważna w każdym pomieszczeniu, okna stropowe nie nadają się do zdobienia zasłonami, ale już przeszklenia pionowe można pięknie ubrać w tekstylia. Jeżeli sypialna jest aranżowana w stylu klasycznym, można zamontować karnisz pod skosem i zawiesić zasłony harmonizujące z pozostałym wyposażeniem. Dopełnieniem wnętrza sypialni na poddaszu mogą być efektowne bibeloty: porcelana czy elementy wykonane z wikliny. Najważniejsze, aby nie przesadzić z ich ilością. Jednak dekorując sypialnię na poddaszu, nie można zapominać o własnych preferencjach i gustach, wtedy na pewno uzyska się przytulną i stylową sypialnię.

Wybór stylu aranżacji sypialni na poddaszu

Do sypialni na poddaszu odpowiedni będzie jednakowo styl ludowy, romantyczny, prowansalski. Można w bardzo przytulny sposób urządzić wnętrze w stylu górskim, a nawet udekorować sypialnię w stylu loft, na dużym poddaszu będzie to wyglądać naprawdę dobrze. Powstanie nowoczesna i stylowa aranżacja. Wnętrze sypialni z mansardowym dachem będzie prezentowało się oryginalnie w przypadku połączenia koloru ścian z kolorami zasłon lub narzuty. Do wystroju ścian na poddaszu nie trzeba używać tylko farby, można wykorzystać w projektowaniu piękną tapetę. Natomiast krokwie na ścianach i pod stropem dachów dwuspadowych mogą zostać otwarte.

Urządzając sypialnię na poddaszu w stylu nowoczesnym warto postawić na tapetę z wyrazistym nadrukiem lub zupełnie gładką. Nie trzeba obawiać się głębokich odcieni, są one nieustannie na topie w projektowaniu wnętrz poddasza. Barwy mogą oddawać blask przytłumionych kamieni szlachetnych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wykończenie podłogi sypialni na poddaszu. Jeżeli wszędzie jest drewno, to również ten element warto udekorować za pomocą drewna. Poza tym w każdym przypadku drewniana podłoga jest odpowiednia, ponieważ stworzy odpowiednią atmosferę. Dopuszczalne materiały do położenia na podłogę to korek, parkiet, panele. Spełnią one rolę pochłaniania dźwięków a także zapewnią ciepło.