18
sie

Pokój dla nastolatków na poddaszu – pomysły na aranżacje

Urządzanie pokoju dla nastolatka jest nie lada wyczynem dla rodziców. Towarzyszyć temu może nerwowa atmosfera, jeśli dzieci mają inny pomysł na urządzenie wnętrza niż ich rodzice. Nastoletni wiek to okres buntu, który przejawia się m.in. szybko zmieniającymi się pomysłami. Pamiętajmy, że urządzane wnętrza mają służyć domownikom przez co najmniej kilka lat. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy aranżacji ma ulec pomieszczenie na poddaszu. Skosy i niewielka ilość miejsca nie ułatwiają wyboru mebli, które w pełnowymiarowym pomieszczeniu zmieściłyby się bez trudu. Warto wtedy zastosować pewne rozwiązania, które będą praktyczne a jednocześnie przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym nastolatkom. Pokoje powinny przecież stanowić dla nich bezpieczną oazę.

Półek nigdy dość

Na poddaszu mamy znacznie mniej przestrzeni użytkowej, dlatego przestrzeń należy wykorzystać w stu procentach. Skosy sięgające podłogi doskonale będą współgrać z zabudową. Półki mogą być miejscem, gdzie nastolatek postawi wszystkie swoje ulubione książki, komiksy, płyty itp. Wyeksponowanie ładnych okładek książek może stanowić największą ozdobę pokoju. Jeśli przestrzeń pod skosami ma co najmniej 75 cm wysokości, to oprócz półek można tam umieścić również biurko. Podana wysokość to standardowe wymiary dla tego typu mebli. Biurko to coś, czego nie powinno zabraknąć w pokoju ucznia. Ciekawym pomysłem na rozsądne wykorzystanie przestrzeni jest także biurko postawione prostopadle do szafek. Taki układ podzieli pokój na strefy wyznaczając tą, do nauki. Jednocześnie unikniemy stawiania dodatkowych ścianek, które pomniejszyłyby przestrzeń.

Podwieszane miejsce do relaksu

Pamiętajmy jednak, że nie samą nauką człowiek żyje. Nastolatkowie potrzebują także miejsca na relaks. Zapewni im to huśtawka zawieszona na drewnianych belkach stropowych, które stanowią konieczną część konstrukcyjną wielu poddaszy. Jeśli jednak takich belek nie posiadamy, można zamontować do sufitu wiszące fotele. W przypadku większych przestrzeni taki mebel może zająć nawet centralną część pokoju, nie wprowadzając chaosu. Nie ma nic lepszego dla zmęczonego po całym dniu nastolatka niż uspokajające kołysanie w miękkim siedzeniu.

Tapeta tylko na jednej ze ścian

Twojemu dziecku marzy się tapeta w kolorowe kwiaty lub z bohaterami kreskówki a Ty lubisz stonowane odcienie? Nic straconego. Kompromisem będzie przyklejenie tapety tylko na jednej ścianie, np. nad łóżkiem. Resztę ścian lepiej jest wtedy pomalować na jasny, jednolity kolor. Na niewielkich poddaszach, gdzie światło wpada przez okna połaciowe, należy unikać ciemnych kolorów na ścianach. Wnętrza nie są wtedy przytłoczone.

Wygodne miejsce do siedzenia pod skosami

Skosy to nie tylko idealne miejsce na przechowywanie. Mogą posłużyć jako miejsce do siedzenia i wieczornego obserwowania gwiazd przez okna. Ławka pod oknem wyłożona przytulnymi poduszkami i kubek ciepłej herbaty to z pewnością to, o czym marzy każdy dorastający człowiek. Taka ławka stanowi także dodatkowe miejsce do siedzenia dla znajomych twojego dziecka.

Wieszak stojący na ubrania zamiast dużej szafy

Jeden z wielu problemów, który pojawia się w sytuacji urządzania pokoju na poddaszu, jest kwestia przechowywania ubrań. Jeśli nie dysponujemy miejscem na dużą szafę, dobrym pomysłem może się okazać stojący wieszak na ubrania. Jego największą zaletą jest regulowana wysokość, dzięki czemu zmieści się niemal pod każdym skosem. Zamontowane kółka ułatwiają przesuwanie wieszaka w dowolne miejsce.

Przestrzeń pod dachem, mimo iż jest trudna w urządzeniu, daje duże możliwości aranżacyjne. Już elementy konstrukcyjne budynku, których trudno jest na poddaszu uniknąć, mogą stanowić ozdobę w pokoju dziecka. Urządzając pokój dla nastolatka w tak specyficznej przestrzeni należy pamiętać o przestronności.