19
lip

Przemyślany projekt oświetlenia w kuchni, łazience, salonie

Odpowiedni wystrój mieszkania jest niezwykle ważną kwestią. To właśnie w naszym lokum wypoczywamy i prowadzimy rodzinne życie. Dlatego aranżacja czterech ścian powinna być harmonijna, ergonomiczna i estetyczna. To samo tyczy się oświetlenia.

Dlaczego należy przywiązywać dużą wagę do oświetlenia?

Otóż to właśnie ono nadaje pomieszczeniu charakter. Może eksponować jego walory, tuszować niedoskonałości, zmieniać optycznie jego rozmiar. Wprowadza nas także w odpowiedni nastrój, gdy przebywamy w danym pomieszczeniu. Z tego powodu, oświetlenie powinno być różnorodne i dostosowane do miejsca, w którym się znajduje oraz do potrzeb przebywających w nim osób. W poniższym artykule podpowiadam Wam, jak można w przemyślany i skuteczny sposób zaprojektować aranżację świetlną naszego mieszkania.

Jak oświetlenie może upiększyć kuchnię?

Zacznijmy kuchni. Często jest ona traktowana po macoszemu, przez co praca w niej nie jest do końca przyjemna. I to właśnie jest ogromny błąd. Przecież w aranżacji pomieszczenia kuchennego chodzi o to, aby jego wystrój wręcz motywował do wysiłku. Dlatego właśnie w kuchni powinno znaleźć się oświetlenie zawarte w nowoczesnych formach. Mogą to być taśmy LED poprowadzone w profilach, halogeny czy modernistyczne oświetlenie sufitowe. Moc żarówek powinna być dość silna i dawać odpowiednie światło. Wszakże łatwiej pracować w dobrze oświetlonym miejscu, zaś mocne światło dobrze pobudzi nas do pracy! Pamiętajmy jednak, że podane rozwiązanie sprawdza się lepiej w kuchniach nowoczesnych. Jeśli chodzi o wnętrza tradycyjne, lepsze będzie światło białe wpadające w kolor żółty. Wtedy jednak stosowanie LED-ów nie jest dobrym pomysłem.

Oświetlenie w salonach zamieszkałych przez domowników

Zupełnie inna filozofia powinna być stosowana przy projektowaniu oświetlenia w salonach, pokojach gościnnych i sypialniach. Te pomieszczenia służą wypoczynkowi, więc instalacja zakładana w tych pokojach powinna dawać raczej stonowane światło. Jego barwa powinna być ciepła, raczej żółta. W pokojach tego typu zaleca się montowanie kinkietów, niedużych żyrandoli oraz lamp wolnostojących. Na ostatnie z wymienionych elementów można nałożyć abażury. Sprawią one, iż zmieni się barwa światła rozprowadzanego po ścianach naszego pokoju. W ten sposób możemy łatwo dostosować oświetlenie do naszych preferencji. Dzięki temu nasz pokoje zyskają spokojnej i przytulnej atmosfery. Odpowiednia instalacja powinna także pozwolić na „stopniowanie” mocy oświetlenia. Dlatego w tym przydatku będzie zastosowanie wielu urządzeń oświetleniowych o względnie małej mocy. W nowoczesnych wnętrzach mile widziane są także profile LED.

Jak odpowiednio doświetlić łazienkę?

Jeszcze inny wzorzec projektowania powinien zostać zastosowany w przypadku łazienki. W pomieszczeniach tego typu raczej nie spędzamy dużo czasu, jednak wykonywane w nich czynności higieniczne są niezwykle ważne. Dlatego właśnie oświetlenie powinno być idealnie dobrane właśnie pod tym kątem. Istotne jest zastosowanie oświetlenia „dwustopniowego”, czyli osobnego dla umywalki z lustrem i oddzielnego dla reszty pomieszczenia. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie energii. Ponadto lustro będzie zdecydowanie lepiej doświetlone. Lepsza widoczność zdecydowanie ułatwi golenie czy nakładanie makijażu. Ponadto łazienka powinna być oświetlona na kolory, które pozwalają w zrelaksowaniu się. Dobrym wyjściem w tym przypadku będzie zatem stonowana biel, oświetlenie halogenowe, które dobrze skomponuje się z ceramiką ścienną i podłogową.