21
sty

Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecka powinien być urządzony praktycznie. Dobrze byłoby, gdyby jego wystrój mógł łatwo ulegać modyfikacjom, jeśli nie chcemy zbyt często go przemeblowywać. Warto, żeby pokój rósł razem z dzieckiem.

Łóżko do pokoju dziecka.

Najważniejszym meblem w dziecięcej sypialni jest łóżko i malcom na pewno będzie zależało, by wyglądało ono jak najatrakcyjniej. Małe dziewczynki lubią łóżka o wysokim wezgłowiu albo osłonięte z trzech stron. Nieco starszym można zafundować łóżko z czterema kolumienkami lub z romantycznym baldachimem czy z zasłoną, np. z moskitiery w kwiecisty wzór. Wszystkie będą się podobały co najmniej dziesięć lat.
Łóżko chłopca  za pomocą płyt MDF łatwo można zmienić w samochód czy statek kosmiczny. Świetnie sprawdzi się również łóżko piętrowe z miejscem na biurko i komputer pod spodem. Drabinki i liny, które można na takim łóżku zawiesić, to doskonałe akcesoria do zabawy.

Szafy i szuflady

Pojemne szafy i szuflady to klucz do zachowania porządku. Wbudowane szafki wyglądają schludniej niż otwarte półki. Dobrze byłoby zaopatrzyć je w niezwykłe drzwi, na przykład z malowanej płyty MDF ozdobionej wzorami — łatwo będzie zmieniać ich wygląd wraz z wiekiem dziecka. Jeśli wybierzemy otwarte półki, ustawmy na nich jednakowe pojemniki, na przykład kosze z wikliny lub plastiku. Wyglądają ładnie, schludnie i wygodnie segregować w nich zabawki. Ulubione przedmioty i książki dziecka ulokujmy na najniższych półkach, żeby mogło samo je wyjmować.

Meble-schowki nie muszą być wbudowane. Mogą to być wolnostojące skrzynie, komody z wieloma szufladami czy wiklinowe kosze z przykryciem, w których zmieszczą się nie tylko zabawki, ale też swetry czy buty  Przydatne będą też płytkie kosze na rolkach, które można wsunąć pod łóżko.

Dodatkowe rozwiązania w pokoju dziecka.

Nie można zapomnieć o miejscu, w którym można ochłonąć, oglądać filmy czy pograć w gry. Jeśli w pokoju nie zmieści się sofa, dzieciom na pewno spodobają się worki-siedziska wypełnione kulkami czy piankowe kostki pełniące funkcje taboretów. Przyda się także mały stolik, na którym można budować konstrukcje z klocków. Dzieci lubią małe mebelki i łatwo znaleźć takie, które będą praktyczne — z łatwych do czyszczenia laminatów.

Kiedy w jednym pokoju mieszkają dzieci tej samej płci, najlepiej wybrać identyczne łóżka, lampy, komody i półki. Pozwoli to uniknąć kłótni i ułatwi wszystkim życie. Sposobem wyróżnienia osobistych rzeczy mogą być inne wzory na pościeli czy narzutach, imiona dzieci wypisane drewnianymi literami nad każdym z łóżek czy ustawione na ściennych półkach kolekcje zabawek. W pokoju, który dzielą chłopiec i dziewczynka, również sprawdzą się dwa komplety identycznych, nowoczesnych mebli. Pozwólmy jednak każdemu z dzieci urządzić swoją część w ulubionych barwach, wybrać pościel, obrazki, a nawet kolor ściany, przy której stoi łóżko.

Liczbę mebli w dziecięcych pokojach warto ograniczyć do minimum, bo nawet w małym pomieszczeniu musi być dość wolnego miejsca do pracy i zabawy. Warto też urządzić pokoje najtańszym kosztem — wtedy nie będziemy mieć nic przeciwko stanowczemu żądaniu zmiany dekoracji, które z pewnością padnie, gdy maluchy zmienią się w nastolatki.

W przygotowaniu wizualizacji aranżacji pokoju dziecięcego może pomóc architekt wnętrz. Znaleźć go można w swoim mieście.