poddasze loft
26
sty

Salon z aneksem kuchennym – wady i zalety tego typu aranżacji

Otwarta kuchnia połączona z salonem to dla wielu synonim funkcjonalności i wygody, a także znakomity sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Tego typu rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, co doskonale widać w projektach deweloperów oraz w ofertach sklepów meblowych. Salon z aneksem kuchennym łączy strefę gotowania i relaksu oraz sprzyja spędzaniu czasu z rodziną i znajomymi. Oczywiście, tego typu aranżacja nie jest pozbawiona wad, które warto wziąć pod uwagę, planując remont mieszkania.

Rodzinna sielanka

Salon z aneksem pozwala na większą integrację domowników. Żyjemy coraz szybciej i mamy mniej czasu dla bliskich, natomiast takie rozwiązanie sprzyja rozmowom oraz wspólnemu gotowaniu. Ułatwia także opiekę nad dziećmi, które mogą bezpiecznie się bawić w salonie pod okiem rodzica przygotowującego posiłek. Warto jednak pamiętać, że brak oddzielnego pomieszczenia może być uciążliwy. Hałas miksera czy blendera raczej nie ułatwia wypoczynku. Osoby bardziej wrażliwe na dźwięki mogą mieć także problem z zaakceptowaniem odgłosów pracującej zmywarki czy lodówki. Posiadacze zwierząt np. kotów muszą liczyć się z tym, że trudniej będzie upilnować pupila, aby nie ściągnął z blatu jakiegoś smakowitego kąska.

Polska gościnność

Jak wiadomo, imprezy ze znajomymi rozpoczynane w salonie często kończą się w kuchni. Zaletą otwartej kuchni jest to, że wszystko mamy pod ręką — nie trzeba wychodzić do innego pomieszczenia, żeby zanieść naczynia, przynieść kawę czy przekąski. Osoba, która przygotowuje posiłki nie musi przerywać rozmowy i opuszczać salonu, a goście czują się swobodniej. Minusem natomiast jest to, że wszelki bałagan w części kuchennej widać od razu, dlatego należy na bieżąco utrzymywać porządek. Ponadto otwarta kuchnia to także mniejsza prywatność podczas przygotowywania posiłków — nie każdy czuje się komfortowo, kiedy znajomi obserwują, jak przyrządza sałatkę czy nalewa zupę.

Dokuczliwe zapachy

Podkreślaną przez wielu wadą salonu z aneksem jest rozprzestrzenianie się uciążliwych zapachów. Z drugiej strony, zapachy podczas gotowania czy pieczenia są zwykle przyjemne, więc dla niektórych będzie to nawet zaleta. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście odpowiedni okap kuchenny, który pochłonie większość zapachów. W mniej komfortowej sytuacji są osoby palące papierosy, które do tej pory robiły to w zamkniętej kuchni, ponieważ zdecydowanie łatwiej wywietrzyć małą, osobną kuchnię, niż cały salon.

Estetyka i nowoczesność

Salon z aneksem kuchennym to bardzo atrakcyjny typ aranżacji wnętrza. Integracja urządzeń i wyposażenia kuchennego z meblami daje wyjątkowy efekt wizualny. Niewątpliwą zaletą jest także duża, otwarta przestrzeń, którą uzyskujemy poprzez eliminację ścianki dzielącej salon i kuchnię. Większa powierzchnia daje cały wachlarz możliwości jej zagospodarowania — aneks może przybrać formę barku albo wyspy. Przy doborze mebli należy jednak zwrócić uwagę na spójną stylistykę części kuchennej i wypoczynkowej, co może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty związane z remontem.