wnętrza
16
sty

Trendy wnętrzarskie 2021

Nowy rok to dla wielu z nas nowe wyzwania, szanse, możliwości, ale także zmiany – często związane z remontem i nowym wystrojem wnętrz lub kupnem nowego mieszkania czy domu. Zmiany te nie przyjdą łatwo – każda aranżacja wnętrz pomieszczeń, zwłaszcza ta podążająca za najnowszą modą, wymaga wysiłku i przemyślanego planu. Najważniejsze, to rozpoznać trendy, zanim przystąpi się do działania. Jak każda moda, tak i ta dotycząca architektury wnętrz, będzie zróżnicowana i bogata w różnorodne style, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Koniec z szarością i bielą!

Zyskujący dotychczasowo na sile styl glamour charakteryzujący się monochromatycznymi kolorami, w nowym roku zacznie ustępować na rzecz kolorów. Królować będą przede wszystkim barwy natury, czyli stonowane odcienie brązów i żółci, zieleni czy błękitów. Staną się formą przełamania surowej szarości, dodając wnętrzu ciepła oraz przytulnego, domowego klimatu. Pastelowe kolory wyciszają i uspokajają, dzięki czemu mieszkanie stanie się oazą spokoju. Oczywiście nie byłoby nawiązania do natury bez obecności kwiatów. Trendy wnętrzarskie w 2021 przewidują mocne akcenty kwiatowe, które dodadzą charakteru i wprowadzą nieco szaleństwa w wystrój pomieszczeń. W tym przypadku kolorystyka może być zarówno stłumiona, jak i bardziej intensywna – wszystko w zależności od rodzaju pomieszczenia i wybranego stylu.

Natura nie tylko w kolorach

Poza naturalnymi barwami w 2021 roku obiecująco zapowiadają się wszelkie inne tematy związane z ekologią i przyrodą. Silnie rosnący trend na propagowanie ekologicznego i przyjaznego naturze życia przekłada się także na trendy wnętrzarskie nadchodzącego roku. Chodzi przede wszystkim o stosowanie naturalnych materiałów w wystroju wnętrz. Modę tę będzie można zaobserwować przede wszystkim w wyposażeniu takim jak meble. Naturalne drewno w rustykalnym stylu stanie się przyjacielem każdego, kto będzie chciał modnie urządzić swoje mieszkanie. Całość dopełni obecność bambusa i wikliny. Poza tym mile widziany okaże się kamień, a także – co ucieszy zapewne obecnych wyznawców stylu glamour – szkło i metal. W przypadku tekstyliów prym będzie wiodła naturalna wełna.

Rok 2021 nie zapomni o ekologii i wprowadzi odpowiedzialną konsumpcję także do mody dotyczącej aranżacji wnętrz. Pojawiające się dotychczas pomysły na wykorzystanie drewnianych palet będą nieustannie rozwijane i udoskonalane. Nowe życie z pewnością zyskają stare przedmioty, które od lat kurzą się w piwnicach lub wystawach sklepów z antykami. W ten sposób bez wątpienia na sile zyska styl vintage i produkty DIY (z ang. do it yourself – zrób to sam). Ograniczy to w ten sposób kupowanie nowych rzeczy.

Zielono mi!

Jeśli mowa o naturze, nie sposób nie wspomnieć o roślinach, które w nieprześcigniony sposób najlepiej oddadzą naturalny klimat i wprowadzą spokój do przeróżnych pomieszczeń. Do wyboru są kolorowe kwiaty, suszone rośliny czy całe zielone i liściaste. Niezależnie od wyboru, doskonałym pomysłem okażą się ozdobne donice wykonane z naturalnym plecionek lub ceramiki. Roślinność pomaga w oczyszczaniu powietrza, a zielony kolor uspokaja, co przemawia za zdrowotnym wpływem roślin na ludzki organizm.

Styl bez przesytu

W zależności od wyboru stylu obecność dodatków może być wskazana bardziej lub mniej. Modny w 2021 roku styl boho lubi przesyt i kontrolowany nieład. Natomiast nowością w nadchodzącym roku z pewnością będzie minimalistyczny naturalizm. Ograniczenie dekoracji do minimum sprawi, że pomieszczenie zyska na przestronności. To wszystko pozwoli wprowadzić harmonię do wnętrza, której tak naprawdę wszyscy potrzebujemy po ubiegłym ciężkim w doświadczenia 2020 roku.