20
sty

Jak urządzić mały salon w bloku?

Projektowanie wystroju wnętrza wbrew pozorom nie jest takim łatwym zadaniem. Sprawa dodatkowo komplikuje się w przypadku małych pomieszczeń, które trudno jest odpowiednio zagospodarować. W przypadku takich wnętrz konieczne jest bowiem optyczne zwiększenie wolnej przestrzeni. Jak tego dokonać? Na co zwrócić uwagę? Wreszcie, jak urządzić mały salon w bloku?

Mały salon w bloku

Mieszkania w blokach charakteryzują się dość niskimi kosztami, ale niestety ograniczoną przestrzenią. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zaaranżowanie. Salon to miejsce, w którym przeważnie spotyka się cała rodzina i goście. Jak zatem urządzić go w taki sposób, aby był przestronny i jednocześnie funkcjonalny? Istotna jest dbałość o najważniejsze elementy wystroju wnętrz. Nie bez znaczenia pozostaje spójność z innymi pomieszczeniami.

Czasami wielu domowników nie ma żadnego pomysłu na urządzenie takiego pokoju dziennego. W takim przypadku dobrze jest skontaktować się z projektantem wnętrz i poprosić o poradę. W tej kwestii pomoc fachowca na pewno będzie istotna. Oczywiście porady takie są odpłatne, jednak nie są to wyjątkowo duże kwoty.

Ważny jest kolor ścian

Istotnym elementem aranżacji wnętrza jest kolor ścian. To często pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy zaraz po wejściu do salonu. Wybierając kolor farby do pokoju dziennego przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że ma on optycznie zwiększyć pomieszczenie. Dlatego też należy zrezygnować z ciemnych, przytłaczających barw. Oczywiście nie oznacza to także, że ściany powinny być nieskazitelnie białe. Można spokojnie wybrać jasne brązy, beż czy szarość. Wielu projektantów poleca także przyklejenie na jednej ze ścian salonu tapety 3D, która ma za zadanie optycznie zwiększyć przestrzeń.

Jakie meble?

Odpowiednie meble także odgrywają istotną rolę podczas projektowania salonu. Jakie meble zatem należy wybrać do tego pomieszczenia, aby wydawało się ono przestronne? Przede wszystkim należy ograniczyć ilość mebli, aby niepotrzebnie nie zajmować wolnego miejsca. Do jasnych barw na ścianach pasować będą dość wyraziste kolory mebli. Ostatnio bardzo często spotkać się można z żółtymi czy musztardowymi kanapami lub narożnikami. W dodatku kolorowe poduszki dodają całości przytulnego klimatu. Meble powinny przede wszystkim pasować do wnętrza. Można w tym przypadku zdecydować się na odcienie brązu i czerni. W takim małym salonie zdecydowanie wystarczy umieścić kanapę, stolik kawowy, szafkę na książki i stolik na telewizor. Czasami można także spotkać się z dużymi stołami w salonach, ale wtedy trzeba dysponować trochę większą ilością wolnej przestrzeni.

Kuchnia i salon w jednym

Mieszkania w bloku bardzo często posiadają tylko małą kuchnię, która czasami nie ma okna. Jest to tak ciasne pomieszczenie, że poruszanie się dwóch osób na takiej powierzchni bywa utrudnione. Dlatego wiele osób bardzo często decyduje się połączyć salon i kuchnię. Jednak trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. W tym przypadku dobrze jest także skorzystać z porad projektanta wnętrz. Należy bowiem sprawić, aby przejście między salonem a kuchnią było płynne i żeby granica między tymi dwoma pomieszczeniami była zatarta. W tym celu bardzo często umieszcza się na środku tych pomieszczeń dużą kanapę bądź stół dla gości.

Aranżacja wnętrz mieszkalnych to nie lada wyzwanie. Problem najczęściej pojawia się podczas urządzania małych pomieszczeń, dlatego czasami warto zdecydować się na skorzystanie z porad specjalisty, który pomoże stworzyć przestronny i przytulny salon. Istotny jest także dobór odpowiednich dodatków, które mają na celu stworzenie przyjemnego klimatu w tym pomieszczeniu.