10
lut

Jak urządzić łazienkę? Uniwersalne wskazówki dla zainteresowanych

Urządzenie łazienki jest nie lada wyzwaniem dla każdego, kto nie do końca zna się na aranżacji wnętrz. Dodatkowo warto pamiętać o zasadach ergonomii, tak aby stworzyć miejsce przytulne i funkcjonalne. Jak urządzić łazienkę? O czym warto pamiętać? Czym kierować się podczas wystroju wnętrza?

Ergonomia to podstawa

Pierwszą kwestią jest ergonomia, która jest niezwykle istotna zwłaszcza w niewielkich łazienkach. Optymalnymi odległościami, jakie warto zachować w pomieszczeniu, są:

  • przed umywalką ok. 60×90 cm,
  • przy sedesie ok. 80×85 cm,
  • przed wanną ok. 70×100 cm (przestrzeń na podłodze).

Ciekawą opcją jest rozrysowanie ustawienia danych elementów za pomocą kredy lub pisaka. Dzięki temu dokładnie zastanowimy się, czy lepiej dobrać prysznic, czy też wannę. Nie zapominajmy o tym, aby wziąć pod uwagę swoje preferencje i potrzeby. Być może lubimy szybkie prysznice lub długie kąpiele w wannie, co także jest podpowiedzią odnośnie tego, jakie rozwiązanie wybrać.

Podłoga i ściana

Kolejną kwestią jest dokładne przemyślenie tego, co znajdować się będzie na ścianach i podłodze. Najpopularniejsze są oczywiści kafelki łazienkowe, którymi pokryć można całą łazienkę. Jeśli chcemy, możemy nieco zaszaleć i niektóre ściany pomalować specjalną farbą. Okazuje się, że miłośnicy minimalizmu i nowoczesnych aranżacji stawiają po prostu na beton. Ciekawym pomysłem są również fototapety lub tapety, które urozmaicą wnętrze. Na podłogach sprawdzają się zazwyczaj płytki, jednak warto też rozważyć przykładowo skorzystanie z zabezpieczonego drewna. Wszystko zależy od naszych oczekiwań.

Ogrzewanie w łazience

Podczas remontu z pewnością zastanawiamy się, czy zastosowane ogrzewanie jest wystarczające. Możemy je wymienić, jednak to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Postawmy na taką opcją, która będzie funkcjonalna i najbardziej wpłynie na nasze bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach popularne są grzejniki szczebelkowe, które dają wiele możliwości co do aranżacji wnętrza. Bazują na wielu rozmiarach i kolorach, które z łatwością stworzą spójną całość z łazienkową przestrzenią. Specyficzna budowa podobna do drabinek dodatkowo pozwoli na powieszanie bielizny lub ręczników.

Oświetlenie w łazience i lustro

Lustro w łazience jest niezbędnym dodatkiem, którego nie powinniśmy pominąć. Sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu i doskonale je urozmaici. Usytuowanie w odpowiednim miejscu pozwoli optycznie powiększyć wnętrze i zyskać więcej światła. Wybierać możemy wśród finezyjnych modeli, luster z szafkami, czy prostych wzorów i efektownych ram.

W pomieszczeniu, jakim jest łazienka, korzysta się z punktowego oświetlenia. Niezwykle ważne jest zadbanie o światło przy umywalce, co pozwoli zachować komfort na co dzień. Możliwości jest bardzo dużo – nawet lustro z oświetleniem bardzo dobrze się sprawdzi. Oświetlenie reszty wnętrza zależy od naszego gustu. Dopasujmy je także do całej aranżacji.

Miejsce na pralkę i suszarkę

Najczęściej pralka jest stawiana w łazience. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z pomieszczenia przeznaczonego na pralnię, wydzielmy miejsce w łazience, zgodnie z ergonomią i własnymi potrzebami. W małych pomieszczeniach zastosujmy pralkę ładowaną od góry. Dobrą opcją jest stworzenie specjalnej wnęki na pralkę. Na rynku znajdziemy modele przygotowane do zabudowy, co daje wiele możliwości. Nad pralką umieścimy schowki i półki, gdzie przechowywać będziemy ręczniki i kosmetyki.

Łazienka to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, dlatego konieczne jest stworzenia wnętrza przyjemnego i funkcjonalnego.