14
lis

Ogrzewanie podłogowe wodne – montować, czy nie?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ogrzewanie podłogowe stało się bardzo popularne. Nic dziwnego, tego typu rozwiązanie, gwarantuje korzystnie wpływający na nasze samopoczucie rozkład temperatury. Sprawdź, jakie inne zalety niesie ze sobą montaż podłogówki w domu. W dostępnym tu http://www.ainprojektowanie.com/ogrzewanie-podlogowe-elektryczne-fakty-mity/ artykule znajdziesz sporo przydatnych informacji, które dotyczą podłogówki elektrycznej.

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie wodne to montaż rurek, przez które przepływa woda podgrzewana przez pompę ciepła albo kocioł. Wyróżnia się dwa rodzaje grzewczych instalacji wodnych:

  • mocowane bezpośrednio do płyt systemowych; pokryte niewielką warstwą suchego jastrychu,
  • rurki pokryte grubą warstwą jastrychu.

Materiał podłogi przy instalacji ogrzewania wodnego

Kiedyś wykorzystywano jedynie płytki ceramiczne. I taka jest obiegowa opinia. Najczęściej właśnie wybiera się ten materiał, jednak nie jest to konieczność. Współczesne rozwiązania umożliwiają zastosowanie także drewna oraz innych materiałów, np. paneli, wykładziny.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby warstwa nad podłogówką dobrze przewodziła ciepło. Nie powinna hamować jego rozchodzenia się i powinna być odporna na wahania temperatury.

Aranżacja wnętrza 

Decydując się na instalację podłogową, najlepiej już na etapie montażu, zastanowić się gdzie będą stały meble. Przede wszystkim tyczy się to wyposażenia o dużych gabarytach, tj. szafa czy łóżko. Większe meble mogą pochłaniać ciepło, a co za tym idzie, instalacja nie będzie spełniać swojej funkcji.

Można zdecydować się na meble wyposażone w specjalne nóżki, które zagwarantują przepływ powietrza. Warto także wybrać meble do zabudowy.

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu, w pomieszczeniach nie trzeba montować grzejników, które nie tylko psują aranżację wnętrza, ale zabierają także cenną przestrzeń.

Nie dla alergików?

Wbrew obiegowej opinii, instalacja podłogowa jest w zupełności bezpieczna i zdrowa. Dzięki podłogówce, temperatura w pomieszczeniu zostaje równomiernie rozłożona w pionie. Ponadto zmniejszenie cyrkulacji powietrza, minimalizuje unoszenie się kurzu oraz drobnoustrojów i bakterii. Podłogówka zapewnia odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, co zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni.

Jaki jest koszt wodnego ogrzewania podłogowego?

Cena tego typu ogrzewania, jest wyższa niż tradycyjnej instalacji. Jest to jednak wysoce opłacalna inwestycja na lata. Patrząc długoterminowo, ogrzewanie płaszczyznowe umożliwi oszczędzanie energii. Ma na to wpływ komfort cieplny. Dzięki podłogówce temperatura odczuwalna będzie wynosiła tyle samo stopni, co w przypadku instalacji konwencjonalnej. Rzeczywiście będzie ona jednak wynosić o 2 stopnie Celsjusza mniej.

Ogrzewanie podłogowe świetnie wpisuje się w nowoczesne budownictwo, w którym stosuje energooszczędne rozwiązania. Dodatkowo instalacja podłogowa jest ekologiczną metodą grzewczą, gdyż emituje niewiele zanieczyszczeń do środowiska.

Wodne ogrzewanie podłogowe to wykorzystanie nowoczesnej technologii, która niesie ze sobą wiele korzyści. Popularność tego typu rozwiązań wciąż rośnie, co potwierdza satysfakcję użytkowników instalacji płaszczyznowej.

Pamiętaj, że dobry projektant wnętrz przedstawi ci najlepsze rozwiązania grzewcze, których zastosowanie warto rozważyć. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.