21
paź

Rodzaje blatów kuchennych

Choć salon jest zdecydowanie najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, kuchnia jest jego sercem. To w jaki sposób jest urządzona, ma zatem wpływ na całą ogólną przestrzeń. Jednym z najważniejszych elementów w całej kuchni, jest oczywiście blat. Jego zadaniem jest estetyczne wykończenie kuchennej zabudowy, ale również i funkcjonalność. Blat musi być zatem wytrzymały, odporny na wysokie temperatury, nie powinny zbyt szybko powstawać na nim rysy. Jaki blat zatem wybrać, by spełniał wszelkie nasze wymagania?

Blaty wykonane z płyty laminowanej

Takie blaty wykonywane są z niepalnej płyty wiórowej. Jest ona pokryta warstwą laminatu, który może mieć dowolny kolor. Kolorystyka może być jednolita, ale niektóre blaty imitują również drewno, kamień bądź stal hartowaną. Tego typu blaty mogą być w pełnym połysku, mieć półpołysk czy też obecnie dość popularny mat.

Blaty te wykazują się bardzo dużą odpornością na ścieranie, na wszelkie zarysowania, wysoką temperaturę wynoszącą nawet 180 stopni, czy też uderzenia. Blat z płyty laminowanej potrafi być również odporny na działanie światła słonecznego, ponieważ pod jego wpływem się nie odbarwia.

Kompozyt jako materiał na blaty kuchenne

Blaty kuchenne z kompozytu są wykonane w 1/3 z żywicy akrylowej i pigmentu, a w 2/3 z minerałów naturalnych. Ich bazą jest płyta MDF, która pokrywana jest warstwą kompozytu, wynoszącą około 10-16 mm. Kompozyt posiada dość szeroką gamę kolorystyczną co sprawia, że stosunkowo łatwo jest dopasować go do różnego rodzaju kuchni. Blaty te wyróżniają się przede wszystkim tym, że są odporne na zarysowania, na promienie UV czy też na wilgoć. Są one także nietoksyczne. Kompozyt można co jakiś czas szlifować i polerować co sprawia, że przez minimum 20 lat może on prezentować się perfekcyjnie. Z kompozytu można wykonać również zlew i dokonać połączenia go z blatem. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ nie ma widocznych krawędzi czy też łączeń, a efekt wizualny może zadowolić nawet największego idealistę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż blaty kompozytowe mają wysokie ceny.

Blaty kuchenne z naturalnego kamienia

Kamień naturalny podobnie jak kompozyt jest kosztowny. Blaty z niego wykonane są jednak bardzo klasyczne i przede wszystkim eleganckie. Kamieni oczywiście na rynku jest wiele. Dostępne są one w różnej kolorystyce, posiadają także odmienne od siebie wzory. Głównie są one jednak tworzone z granitu, trawertynu.

Granit w tym zestawieniu sprawdza się jednak zdecydowanie najlepiej, ponieważ jest kamieniem niezwykle odpornym. Nie straszne mu różne środki chemiczne, wilgoć czy też wysoka temperatura.

Blaty kuchenne z płytek gresowych

To rozwiązanie powinno zainteresować każdego, kto ceni sobie indywidualne rozwiązania i ma smykałkę do zrobienia czegoś samodzielnie. Decydując się na blat kuchenny z płytek gresowych można stworzyć indywidualną przestrzeń roboczą.

Blat z płytek układa się na wodoodpornym podłożu (płyta wiórowa lub płyta gipsowo-kartonowa) i uszczelnia wodoodporną fugą. Płytki do trudnego podłoża należy przyklejać na elastyczną zaprawę klejącą. Fuga powinna być najwyższej jakości. Musi być wysoce odporna na zabrudzenia i wilgoć.

Blaty kuchenne z mikrocementu (mikrobetonu)

Mikrocement to produkt, który na polskim rynku jest stosunkowo krótko, jednak szybko zdobywa rynek. Istotne jest to, by decydując się na blat kuchenny z mikrobetonu wybrać ten, który został pokryty równą warstwą ochronną – np. cement i żywica. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że uniknie przebarwień, które wynikają z pozostawionej na dłużej cieczy.

Czy warto zdecydować się na blat ze stali?

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań, jest również wykonywanie blatów kuchennych ze stali nierdzewnej. Idealnie się sprawdzą one w kuchniach nowoczesnych oraz minimalistycznych. Blaty tego typu są odporne na wilgoć, na wysokie temperatury czy różne uszkodzenia mechaniczne. Blaty stalowe mają jednak jedną wadę, każda woda na nich się znajdująca, zawsze musi być wytarta do sucha. W innym wypadku ślady po niej będą widoczne.

Co na blat – szkło czy drewno?

Dla wielu osób dość zaskakującym rozwiązaniem, może być blat wykonany ze szkła. Do jego stworzenia używa się oczywiście szkła hartowanego. To sprawia, że blat tego typu jest bardzo odporny oraz wytrzymały. Szkło wykorzystywane na blat może być matowe, barwione czy też błyszczące. Warto wiedzieć, iż tego typu blaty są wykonywane na specjalne zamówienie, podobnie jak wcześniej już omówione blaty kamienne.

Blaty tworzy się również z drewna. Wyglądają one bardzo elegancko i podkreślają ciepły klimat kuchni. Wymagają jednak dość regularnej pielęgnacji, ponieważ dość łatwo można je poplamić, nie są one także odporne na wysokie temperatury czy też na zarysowania. W przypadku posiadania takiego blatu należy się wystrzegać przykładowo stawiania na nim gorącego garnka.

Jak widać na rynku jest dostępnych wiele rodzajów blatów. Każdy taki blat oferuje coś zupełnie innego, wyróżnia się odmiennymi cechami. To natomiast pozwala każdej osobie na wybranie blatu, który odpowiada jej upodobaniom oraz preferencjom.

Pamiętaj, że dobry projektant wnętrz przedstawi ci tylko te rozwiązania, których zastosowanie warto rozważyć. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.