22
lis

Stoły i stoliki z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa jest wykorzystywana przede wszystkim w branży podłogowej. Coraz częściej możemy ją spotkać również w przemyśle meblowym. Co to takiego? Jakie ma właściwości? Czy warto wybierać meble z żywicą? Poniżej kilka istotnych informacji.

Czym jest żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa jest syntetycznym produktem polimerowym. Nieutwardzona żywica jest topliwa i rozpuszczalna. Po usieciowieniu, czyli utwardzeniu, staje się nietopliwa i twarda. Jest wykorzystywana do produkcji farb, klejów, lakierów oraz szpachli. Często wykorzystuje się ją jako główny składnik posadzek w halach produkcyjnych i biurach, a także w domach jednorodzinnych. Coraz chętniej stosuje się ją nie tylko w garażu, ale również w części mieszkalnej. Dzięki dodaniu barwników, folii lub piasku kwarcowego, można osiągnąć niepowtarzalne formy, które są bez wątpienia ozdobą domu. Obecnie żywica epoksydowa jest wykorzystywana także przy produkcji mebli. Szczególnie popularne są stoły i stoliki z żywicy epoksydowej.

Meble z żywicy epoksydowej – korzyści

Czy warto podążać za obecnymi trendami i skusić się na mebel z żywicą? Bez wątpienia tak. Żywica epoksydowa charakteryzuje się wodoszczelnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz substancje chemiczne. Dzięki temu sprawdzi się w wilgotnym i wymagającym środowisku, jakim jest na przykład kuchnia. Blaty pokryte żywicą cechuje trwałość i niezawodna wytrzymałość. Ze względu na wymienione właściwości, często wykonuje się również stoły i stoliki z żywicy epoksydowej. Na ich powierzchni nie widać zarysowań, uszkodzeń, łatwo utrzymać je w czystości, a rozlane napoje, jak na przykład sok z buraków czy wino, nie pozostawiają nieestetycznych plam. Są więc ciekawą alternatywą dla tradycyjnych, mniej odpornych stołów drewnianych.

Jednak to nie koniec korzyści płynących z posiadania mebli ze wstawkami z żywicy epoksydowej. Dzięki zastosowaniu żywicy zwykłe przedmioty codziennego użytku zyskują nowe życie oraz pełnią funkcję dekoracyjną. Meble zalane żywicą są unikatowe, często posiadają bardzo finezyjne, wręcz artystyczne wzory, a w połączeniu z innymi materiałami mogą tworzyć efekt 3D. 

Meble z żywicą epoksydową to bez wątpienia ciekawa propozycja dla osób, które lubią otaczać się niepowtarzalnymi przedmiotami i poszukują niecodziennych rozwiązań. Przede wszystkim meble ze wstawkami z żywicy są bardzo praktyczne i trwałe, co ma duże znaczenie w codziennym użytkowaniu.

Pamiętaj, że dobry projektant wnętrz przedstawi ci inne rozwiązania, których zastosowanie warto rozważyć. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.