28
gru

Czym różni się aranżacja i wystrój wnętrz od projektu wnętrza?

Wnętrze każdego domu ma swój własny styl i historię. Jedne są od początku do końca tworzone przez właścicieli, którzy pragną odwzorować swoją osobowość w duszy swojego domu, akcentując przedmioty im bliskie, kształtując jednocześnie charakter swojego miejsca na ziemi. Inni decydują się na zatrudnienie specjalistów, którzy nadadzą wnętrzu określony wygląd, dzięki aranżacjom i projektom wnętrz. Określenia te mają duże znaczenie, dlatego też warto znać różnicę pomiędzy nimi, by wiedzieć, czego spodziewać się podczas współpracy z architektem wnętrz.

Czym jest projekt wnętrza?

Chcąc merytorycznie podejść do tematu dekoracji wnętrz oraz kwestii dotyczącej przebudowy czy remontu, należy rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia projektu wnętrza. Jest on bowiem, niezależnie czy dotyczy budownictwa, czy architektury wnętrz, zestawem rysunków i dokumentacją, które pokazują zamysł, jak ma zostać wykonany pomysł twórcy. Oprócz tego jest to zbiór wielu informacji takich jak kształt i rozmiary wnętrz, podział pomieszczeń, dane dotyczące zastosowania materiałów.

Projekt wnętrza uwzględnia także istotne szczegóły konstrukcyjne oraz instalacyjne, czyli informuje o tym jak będzie wyglądać instalacja wodna, elektryczna czy kanalizacyjna. Ponadto projekt zawiera opisy wymiarowe zgodne z zasadami rysunku technicznego, które są pomocne w późniejszym etapie prac remontowo-wykończeniowych. Rysunki powstające w fazie projektu nie są zbyt szczegółowe, stanowią jednak ogólną wizją architekta.

Aranżacja/wystrój wnętrz.

Istotą aranżacji czy też wystroju wnętrza jest kompleksowe, zaprezentowane za pomocą kolorowego obrazu pokazanie, w jaki sposób będzie urządzone wnętrze zaprojektowane przez architekta. Ważne jest, by rysunki w dużym stopniu odwzorowywały rzeczywistość, tak by inwestor mógł sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała dana przestrzeń po wprowadzeniu zmian. Dzięki aranżacji wnętrza, architekt może zilustrować swoją ideę dotyczącą wnętrza, przedstawić ją inwestorowi i wprowadzić ewentualne poprawki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Chodzi tu głównie o pomysły architekta uwzględniające zastosowanie materiałów, kolorów, oświetlenia czy ustawienie mebli i dekoracji.

Aranżację wnętrz można więc porównać do kolorowych obrazów mających zaprezentować, jak wnętrze będzie wyglądało w przyszłości, natomiast projekt jest zbiorem technicznych wytycznych i rysunków, które pozwolą na bezproblemowe prowadzenie robót remontowo-wykończeniowych.