09
sty

Sypialnia marzeń – kilka wskazówek przed przystąpieniem do jej aranżacji

Kuchnia często nazywana jest sercem całego domu, natomiast sypialnia może zostać porównana do jego duszy. Jest ona najbardziej prywatnym zakątkiem naszego domu czy mieszkania. Jest ona miejscem, w którym możemy w pełni się zrelaksować i zregenerować siły. Sypialnia to także miejsce, gdzie dostosowanie układu mebli, dodatków oraz stylistyki do naszych potrzeb ma duży wpływ na nasz komfort.

Bez względu na to, ile czasu poświęcamy na sen, zadbajmy o to, aby pomieszczenie, w którym odpoczywamy, śpimy i przenosimy się do krainy marzeń było funkcjonalne i cieszyło nasze oczy. Poniżej kilka wskazówek, które mogą ułatwić urządzenie sypialni marzeń.

Od czego zacząć aranżację sypialni marzeń?

Wiele osób uważa, iż projektowanie sypialni powinno zacząć się od wyboru łóżka i materaca. Oczywiście, mebel ten jest najważniejszy w całym pomieszczeniu. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model to zastanów się nad tym jak powinien wyglądać cały pokój. W trakcje podejmowania decyzji weźmy pod uwagę kolorystykę oraz stylistykę wnętrza.

Kolory

Pamiętajmy, iż niektóre kolory (zielony oraz niebieski) działają uspokajająco, natomiast inne (czerwony oraz pomarańczowy) – pobudzająco. Część kolorów, np. biały, szary może posiadać neutralny wpływ na nasz nastrój. Jeżeli zdecydujemy się na barwę pobudzającą do sypialni to pamiętajmy, aby złagodzić ją za pomocą pasującego odcieniem koloru neutralnego albo uspokajającego.

Jeden styl jako motyw przewodni całej aranżacji

Przy wyborze aranżacji sypialni korzystać możemy z szerokiej gamy różnych stylów – styl skandynawski, minimalistyczny, francuski, rustykalny, angielski lub loftowy – wszystko zależy od  naszego gustu. Zastanówmy się, czy lepiej czujemy się w nowoczesnych oraz surowych pomieszczeniach, czy zależy nam raczej na uzyskaniu jak największej przytulności.

Wygodne łóżko

Kiedy podejmiemy już decyzję dotyczącą kolorów oraz stylistyki w sypialni to wówczas możemy zająć się poszukiwaniem łóżka. Łóżka idealnego, czyli takiego, które:

  • będzie dopasowane długością do naszego wzrostu – nic tak bardzo nie przeszkadza w trakcie snu, jak konieczność podkurczania nóg;
  • posiada wygodny materac – taki, na którym najlepiej nam się śpi. Tutaj nie ma jednego i oczywistego rozwiązania. Najlepiej będzie, jeżeli przetestujemy wcześniej materace o różnej twardości;
  • może mieć modułowy zagłówek – zwróćmy uwagę na panele do zagłówka, które wykonane są z miękkiego materiału, można je dowolnie łączyć dzięki dziesiątkom dostępnych wzorów.

Co jeszcze przyda się w sypialni marzeń?

Poza łóżkiem potrzebujemy jeszcze kilku elementów wyposażenia, które sprawią, iż nasz pokój stanie się bardziej funkcjonalny. Znajdźmy wolne miejsce m.in. na dużą szafę, a jeżeli nie mamy aż tak dużej przestrzeni to wstawmy do sypialni komodę. W trakcie poszukania idealnego modelu zwróćmy uwagę na liczbę szuflad oraz przegródek, tak aby można było, jak najwygodniej przechować ubrania.

Dodatkowo w sypialni może przydać się jeszcze dywan, fotel oraz konsola, nad którą zawiesimy lustro.

  • Konsola i lustro

Dzięki konsoli stworzymy dodatkowe miejsce do przechowywania. Możemy je przeznaczyć np. na akcesoria, wazony ze świeżymi kwiatami, biżuterię, kosmetyki. Bez problemu samodzielnie przemienimy ten mebel w toaletkę. Wystarczy, iż zawiesimy nad konsolą lustro.

  • Fotel z wygodnymi podłokietnikami

W fotelu możemy odpoczywać w ciągu dnia oraz czytać naszą ulubioną książkę. Dzięki temu łóżko będzie meblem, który kojarzył się nam będzie wyłącznie ze strefą snu.

  • Dywan

Ułóżmy dywan pod łóżkiem, tak aby wystawał z każdej strony mebla. Kiedy rano będziemy wstawać to postawimy stopę na miękkim oraz przytulnym podłożu.

Nie masz pomysłu na aranżację sypialni? Pomóc może ci projektant wnętrz. Znajdziesz go w swojej okolicy.