21
Maj

Zanim wybierzesz stół do kuchni. Przeczytaj.

Aranżowanie własnego mieszkania czy domu wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji. Jest wiele szczegółów, które wpływają zarówno na funkcjonalność, jak i spójność wystroju danego wnętrza. Dla przykładu podczas kompletowania mebli w kuchni można niejednokrotnie napotkać problem z dobraniem odpowiedniego stołu. Wątpliwości dotyczą rozmiaru, kształtu, rodzaju  surowca czy nawet koloru. Jak wybrać idealny stół do kuchni?

Duży czy mały?

Jednym z pierwszych rozpatrywanych kryteriów podczas wyboru stołu kuchennego jest jego wielkość. Oczywiście, jest to przede wszystkim zdeterminowane rozmiarem kuchni. Niewielkie pomieszczenia będą bowiem wymagały mniejszego stołu, który najlepiej jest ustawić pod ścianą, nie zabierając tym samym cennej przestrzeni. Natomiast kuchnia o większych wymiarach pozwala na zakup większego stołu i umieszczenie go w centralnej części pomieszczenia, tworząc miejsce do rodzinnych spotkań i celebracji posiłków. Jednak jeśli cała aranżacja kuchni jest minimalistyczna, mały stół sprawdzi się świetnie jako uzupełnienie takiego wystroju. Rozmiar stołu powinien być także przemyślany pod kątem praktyczności. Trzeba zatem przemyśleć ile osób powinno się przy nim zmieścić – dla jednej osoby należy przeznaczyć się około 70 cm szerokości oraz 50 cm głębokości. Nie można zapomnieć też o miejscu na serwowanie potraw na środku. Dobrym wyborem będzie także zakup stołu rozkładanego, który pomieści więcej osób, np. na specjalne okazje.

Klasyczne drewno i designerskie szkło

Najczęściej wybieranym materiałem, z którego wykonywane są stoły kuchenne jest drewno. Jest to rozwiązanie uniwersalne i pasujące do większości, jeśli nie wszystkich, aranżacji wnętrz. Dodatkowo drewno jest wdzięcznym materiałem, który można dowolnie przerobić (malowaniem, lakierowaniem czy ścieraniem) w przyszłości. Stół z drewna jest zatem wyborem dla wszystkich niezdecydowanych, którzy oczekują wysokiej estetyki oraz wytrzymałości. Ciekawe i mniej oczywiste połączenie stanowi szkło i drewno. Stół ze szklanym blatem i drewnianymi nogami będzie korespondować z nowoczesnym wystrojem, jednocześnie stanowić nie tylko funkcjonalny mebel, ale również element dekoracyjny. Nie należy obawiać się szklanego blatu, jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa, ponieważ hartowane szkło użyte do jego produkcji jest bardzo wytrzymałe.