10
Kwi

Preparowany mech na ścianie jako element wystroju wnętrza

Urządzając nasze wnętrza chcielibyśmy, żeby były piękne i nietuzinkowe. Wybieramy więc różne faktury tynku do pokrycia ścian lub tapety o ciekawym wzorze. A może iść o krok dalej i zastosować rozwiązanie, które zachwyci nie tylko nas samych, ale także naszych znajomych i przyjaciół? Mowa tu o ciekawym trendzie, jakim jest preparowany mech na ścianie łączony na stelażach.

Zielone ściany czy sufity przyciągają wzrok i stanowią doskonałe tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Poza niesamowitym efektem estetycznym, panele wypełnione mchem są również zdrowe dla człowieka. Od dawna wiadomo, że przebywanie w otoczeniu zieleni pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka i jego ogólne samopoczucie. Mchy, które są użyte do wypełnienia stelażu, są odpowiednio spreparowane, utrzymują swój piękny, zielony kolor przez wiele lat, nie płowieją i nie kruszą się. Substancje, którymi są preparowane te rośliny są całkowicie naturalne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla nas czy naszych domowych zwierząt. Są one również bezpieczne dla osób zmagających się z alergią.

Mech na zielone ściany

Najczęściej używanymi do takiej dekoracji roślinami, są mchy i porosty: chrobotek reniferowy, mech płaski i mech poduszkowy. Panel dekoracyjny może być wykonany z jednego rodzaju mchu, może też stanowić kompozycję kilku z nich — w różnych kształtach, fakturach i odcieniach. Chrobotek reniferowy porasta tereny słoneczne i lekko zacienione w obu Amerykach, Europie i Azji. Można go zaobserwować również w Polsce na terenie całego kraju. Rozległe połacie chrobotka reniferowego noszą nazwę „boru chrobotkowego”. Roślina ta wykorzystywana w panelu dekoracyjnym cieszy oczy nie tylko soczystą zielenią, ale i piękną fakturą. Mech płaski jest leśnym porostem, barwionym bio-degradowalną substancją na wybrany kolor. Pochodzi głównie z lasów północnej Europy, występuje również w Polsce. Ma spłaszczony od góry kształt, wypełnione nim panele przypominają naturalną ściółkę leśną. Mech poduszkowy jest porostem leśnym barwionym na przepiękny ciemnozielony kolor. Porasta lasy między innymi we Francji i Norwegii. Występuje również w Polsce, lecz jest pod ochroną. Tworzy miękkie, wypukłe poduszeczki, a w kompozycji z innymi mchami wyróżnia się unikalną fakturą.

Zieleń bezobsługowa

Mchy barwione są łatwe do utrzymania w czystości, nie zbiera się na nich kurz, nie trzeba ich podlewać. Nie jest konieczne zapewnienie im dopływu światła słonecznego, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach bez okien lub z niewielką ilością światła dziennego. Mchy są całkowicie odporne na wilgoć, pleśnie i grzyby, nie przyciągają też owadów. Dzięki swej gąbczastej budowie mchy wykorzystane w panelach doskonale poprawiają akustykę wnętrza.

Panele z mchu są bardzo efektowną i ekologiczną dekoracją, można je stosować nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także w centrach handlowych, biurach, hotelach lub restauracjach. Zaskoczmy więc naszych gości tą niezwykle atrakcyjną i wciąż unikalną kompozycją!