02
Kwi

Nowoczesna kuchnia w bloku. Przydatne wskazówki.

Termin „nowoczesna” zgodnie z definicją słownikową oznacza „właściwa nowym czasom”. Powstaje zatem pytanie — jaka powinna być nowoczesna kuchnia. Odpowiedzi jakie się nasuwają brzmią: estetyczna, funkcjonalna i wygodna, czyli inaczej mówiąc taka, w której z przyjemnością będzie się spożywało posiłki oraz zatrzymywało nas.
Kuchnia w blokach jest zwykle dosyć mała oraz bardzo trudna do aranżacji. Czy ją też można urządzić w sposób nowoczesny? Oczywiście, że tak.  Poniżej kilka podpowiedzi.

Serce domu

Klasyczne podejście do aranżacji kuchni, popularne jeszcze kilka lat temu polegało na odseparowaniu jej od pozostałej części mieszkania. Podejście to jest dziś trochę nieaktualne. Obecnie meble kuchenne charakteryzują się minimalizmem, piękną aranżacją oraz efektownie wyglądającym sprzętem AGD. Nie ma zatem żadnego powodu, aby kuchnię dłużej ukrywać. Dzisiaj kuchnia jest miejscem chętnie pokazywanym oraz stanowiącym serce domu, w którym jest skupione życie rodzinne oraz towarzyskie.

salon 3aOtwarcie na salon

Podstawową cechą nowoczesnej kuchni jest łączenie jej z salonem. Pozwala to na wspólne przygotowywanie posiłków oraz swobodną pogawędkę domowników. Jest to także wspaniały pretekst do spotkań towarzyskich opartych na wspólnym gotowaniu. Charakterystycznym i nieodzownym elementem tego rozwiązania jest wyspa kuchenna. Wyspa taką ma postać wolnostojącej szafki, stołu czy blatu. Takie rozwiązanie powoduje optyczne rozdzielenie kuchni od salonu.

Efektowny minimalizm

Nowoczesne kuchnie szczycą się prostotą linii oraz niewielką ilością ozdób. Sprzęt kuchenny powinien być zabudowany. Bezuchwytowe systemy otwierania wzmacniają cały efekt oraz wpływają na uzyskanie gładkiej powierzchni. Meble posiadające nowoczesne kształty oraz modny połysk rozświetlą wnętrze, powiększą je i nadadzą mu ciekawy charakter.

Sprzęt AGD w zabudowie

Kolejną cechą charakterystyczną dla kuchni w stylu nowoczesnym jest zabudowa urządzeń AGD. Zabudowie podlega nie tylko piekarnik i lodówka, ale również inne sprzęty – mikrofalówka, kawiarka itd. Zabudowany może być też okap, który poprzez wbudowanie w górną szafkę może być niewidoczny.

Stonowana kolorystyka

W kuchniach typu nowoczesnego dominuje głównie biel oraz czerń, czasami szarość albo elementy metalowe. Nie oznacza to, iż żywe kolory są zakazane. Wszystko oczywiście jest zależne od indywidualnych preferencji domowników. Trzeba tylko pamiętać, iż nowoczesna kuchnia cechuje się minimalizmem. Nie ma w niej miejsca na zbędne dekoracje. W kuchni dominuje gładka powierzchnia, geometryczne kształty. Obecne są również przeszklenia oraz metalowe dodatki.

Praktyczna ściana nad blatem

Ściana nad blatem kuchennym jest miejscem, które łatwo się brudzi w czasie gotowania. W kuchniach typu nowoczesnego tradycyjne płytki zastępowane są kolorowym szkłem lacobel, fototapetą albo grafiką ze szkłem. To rozwiązanie ma nie tylko estetyczne walory, ale łatwością pozwala utrzymać kuchenne ściany w czystości.