17
mar

Wąska kuchnia w bloku. Jak ją zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku jest niepozorna i trudno ją zaaranżować. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, projekt powinien być starannie zaplanowany. Szerokość kuchni powinna wynosić, co najmniej 180 cm, wymiar ten zależy od wymiarów standardowych szafek stojących (60 cm głębokości) i potrzeby wolnej przestrzeni, co najmniej 120 cm dla swobodnego ruchu i wygodnego użytkowania szafek kuchennych i urządzeń kuchennych.

Jak zaaranżować wąską kuchnię w bloku?

W wąskiej kuchni meble i urządzenia powinny być umieszczone wzdłuż jednej ściany lub wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. To drugie rozwiązanie jest oczywiście korzystniejsze, ponieważ w takim zestawie mebli znajduje się więcej szafek. Ponadto, kuchnia jest wizualnie zredukowana, więc wydaje się bardziej proporcjonalna. W wąskiej kuchni nie ma miejsca na stół. Jego zamiennikiem może być składany stół z blatem zawieszonym wzdłuż ściany. Półokrągły lub mały kwadratowy stół zamontowany na ścianie, lub po prostu blat wyciągnięty spod powierzchni roboczej. Składane krzesła lub taborety ułożone jeden na drugim najlepiej odnajdują się, jako miejsce do siedzenia.

Projektowe sztuczki dla wąskiej kuchni w bloku

W wąskich i długich kuchniach właściwy kolor jest bardzo ważny. Należy unikać ciemnych kolorów, które mogą optycznie zmniejszyć wnętrze. Najlepsze są odcienie bieli, beżu, pastelu i delikatnej szarości. Wprowadzając pionowe lub poziome pasy kolorów w odpowiednich miejscach, można optycznie zmienić proporcje wąskiej kuchni w bloku.

Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. W wąskich kuchniach z reguły jest tylko jedno niewielkie okienko, więc wiele miejsc pozostaje nieoświetlonych. Dlatego, oprócz centralnego oświetlenia, warto wprowadzić oświetlenie punktowe, na przykład nad blatem kuchennym. Aby zapewnić komfort i wygodę w wąskiej kuchni, eksperci zalecają, wyposażyć przestrzeń w kilka kinkietów z delikatnym światłem lub lampę podłogową, która tylko podkreśli i wyrazi to miejsce na ogólnym tle.

Jeśli jednak ktoś odczuwa nadmiar światła w swojej kuchni, może zdecydować się na zainstalowanie rolet francuskich, rzymskich lub angielskich. W żadnym wypadku nie należy zawieszać zasłon z grubych ozdobnych tkanin. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie szafek z przezroczystymi drzwiami i otwartymi półkami, a także produkty do zawieszania przyborów kuchennych. Warto wybrać meble wielofunkcyjne, które oszczędzają cenną przestrzeń.

Przykład aranżacji wąskiej kuchni w bloku

Kuchnia jest duża, ale długa i wąska. Sprzęt i meble są ustawiane w kształcie litery L, szafki stoją wzdłuż dwóch ścian. Płyta kuchenna z piekarnikiem i zlewem jest zainstalowana w dłuższym odcinku linii roboczej, urządzenia są oddzielone sekcjami roboczymi. Lodówka jest schowana w wysokiej szafce, która jest kontynuacją linii roboczej. Wysokie szafki zostały wykonane z ciemnego drewna, kontrastując z resztą mebli, które wizualnie zmniejszały pomieszczenie. Podobny efekt można uzyskać poprzez ułożenie poprzecznego pasma ciemnych płytek ceramicznych na podłodze przy oknie.

Istnieje kilka sposobów aranżacji mebli kuchennych, w zależności od wielkości pomieszczenia. W przypadku wąskich kuchni, które posiadają niezbyt duże rozmiary, liniowe lub jednorzędowe ustawienie mebli wzdłuż ścian, jest przyjmowane, jako dopuszczalną opcję. Przy takim projekcie zaleca się ustawienie lodówki na początku lub na końcu rzędu, w pobliżu drzwi lub w pobliżu okna. Zlew powinien być zainstalowany między lodówką a kuchenką do gotowania. Reszta przestrzeni jest bardziej opcjonalna do korzystania z miejsca do krojenia. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku takiego układu mebli, byłoby umieszczenie stołu składanego i krzeseł w pobliżu okna.

Analiza istniejącego planu kuchni pozwala na kompetentne podejście do planowania sytuacji, która może stworzyć wizualną iluzję rozszerzenia i zwiększenia przestrzeni. Co pomoże stworzyć w kuchni atmosferę spokojnego i przytulnego kącika na rozmowy przy filiżance herbaty i przygotowania smacznych potraw.