10
mar

Uśredniony koszt remontu małego mieszkania w dużym mieście

Na samą myśl o remoncie mieszkania, większość osób dostaje gęsiej skórki. Zazwyczaj wiąże się to ze sporym wysiłkiem oraz niemałym wydatkiem finansowym. Szczególnie to drugie może spędzać sen z powiek. Dlatego warto stworzyć kosztorys całego przedsięwzięcia, ale również wziąć pod uwagę nieplanowane wydatki, które mogą się zdarzyć. Jest to bardzo prawdopodobne w starym budownictwie oraz blokach z wielkiej płyty. Na jakie koszty musimy się nastawić, remontując niewielkie mieszkanie w średniej wielkości mieście?

Na tapetę weźmy zatem mieszkanie o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych. Chcemy zrobić remont kuchni i łazienki, pomalować ściany w salonie, sypialni i przedpokoju, wymienić podłogę oraz drzwi, a także wykonać nowy montaż instalacji elektrycznej.

Luksus czy ekonomia

Ceny remontu wg GUS wahają się od 25 tysięcy do 45 tysięcy złotych. Dlaczego aż taka rozpiętość? Ponieważ wszystko zależy od tego, na jakie materiały się zdecydujemy oraz kto będzie wykonywał prace remontowe.
Wybierając farby, płytki, panele itp. w dużych marketach budowlanych mamy szansę obniżyć cenę remontu do podanej kwoty minimalnej. Podobnie z pracami: jeśli większość wykonamy sami lub z pomocą znajomych poniesione koszty będą niższe niż w przypadku zatrudnienia fachowców.

Jednak są prace, których nie zrobimy sami (no, chyba że ktoś ma uprawnienia). Nowa instalacja elektryczna wymaga zatrudnienia odpowiedniej osoby i lepiej na tym nie oszczędzać, bo chyba nikt nie chce patrzeć, jak świeżo wyremontowane mieszkanie płonie. Cena położenia nowej instalacji elektrycznej w Olsztynie będzie najniższa i może wynieść około 3000 zł, ale już w Łodzi cena będzie niewiele niższa niż w Warszawie i może kosztować nawet 5600 zł (zostały uwzględnione materiały).

Kuchnia i łazienka

To dwa najdroższe pomieszczenia. To one generują zazwyczaj najwyższy koszt, a szczególnie jeśli wymieniamy płytki, podłogę oraz montujemy nowe urządzenia AGD i sanitariaty.
O ile z łazienką jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, to już w przypadku kuchni różnie to bywa, bo wiele zależy od mebli, które wybraliśmy. Decydując się na samodzielny remont łazienki i kuchni warto wygospodarować w Lublinie ok. 7000 zł na każde pomieszczenie, za to już w Kielcach jesteśmy w stanie zrobić to za 12 800 zł, licząc razem kuchnię i łazienkę.

Salon, pokój, przedpokój

To zdecydowanie najprzyjemniejsze i najłatwiejsze pomieszczenia do remontu. Szczególnie jeśli ściany są równe. W takim wypadku wystarczy ich odświeżenie nową farbą, bądź tapetą. Z tym poradzimy sobie sami. Również położenie podłogi nie jest trudne, no, chyba że decydujemy się na parkiet. Za to panele są proste w montażu. Natomiast sam ich zakup to duży rozstrzał cenowy. Dlatego najlepiej zwracać uwagę na stosunek jakość/cena oraz klasę ścieralności. W Rzeszowie zakup i położenie paneli w salonie o powierzchni 18m2 samodzielnie to ok. 795 zł, z pomocą fachowca – 1110 zł.

Podsumowanie

Decydując się na remont swojego mieszkania, powinniśmy być gotowi na spory wydatek. Musimy również przewidzieć niespodziewane sytuacje jak np. wymiana przewodu, rury albo tynkowanie popękanej ściany. Decydując się na tego typu prace, warto mieć przygotowane ok. 25 000 złotych. Przygotujmy się też na niezły wysiłek fizyczny i kilka niemiłych sytuacji, które może powodować rozgardiasz w domu. Jednak pamiętajmy, że nagrodą jest piękne i nowe mieszkanie.