03
mar

Salon w bloku – praktyczne wskazówki aranżacyjne

Salon, zwany inaczej pokojem dziennym, to wspólne miejsce do relaksu i spotkań wszystkich domowników. Musi pełnić także funkcję reprezentacyjną, ponieważ to właśnie w salonie zazwyczaj przyjmujemy gości. Dawniej, salon był typową domeną domów jednorodzinnych. Dziś, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednio dużym mieszkaniem w bloku, warto zdecydować się na przeznaczenie jednego pomieszczenia na salon. Planując urządzenie salonu w bloku, na początku musimy się dobrze zastanowić, jaki jest nasz styl życia i ulubiony rodzaj spędzania wolnego czasu. Nie oglądamy telewizji? Nie planujmy ustawienia szafki rtv i telewizora. A może nie czytamy książek? Szkoda wtedy tracić zbędną przestrzeń na regał mieszczący tomy publikacji.

Kolory

Jeżeli zamierzamy zrobić remont, warto pomalować pokój na jasne barwy. Pomieszczenia w blokach zazwyczaj nie należą do największych – jasne kolory optycznie je powiększą i dadzą wrażenie większej przestrzeni. Dobierzmy pasujące kolorystycznie dywan i zasłony, które stworzą przyjemny efekt wizualny. Planując rozmieszczenie mebli i sprzętów, warto maksymalnie wykorzystać wszelkie dostępne zakamarki; wąska szafka czy półka na książki i bibeloty zmieści się na naprawdę niewielkiej przestrzeni.

Oświetlenie

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest równie ważną sprawą. Najlepiej zdecydować się na przynajmniej dwa źródła światła. Jedno główne pod sufitem, które zapewni dobre, mocne oświetlenie, oraz drugie, delikatniejsze, w formie kinkietu czy lampy stojącej w narożniku pomieszczenia, pozwoli na łagodne rozjaśnienie mroku w czasie wieczornego relaksu.

Meble

Jako że salon to głównie miejsce wypoczynku, nie możemy zapomnieć o wygodnej sofie i stoliku do kawy. Dodatkowa funkcja spania w sofie pozwoli przenocować gości. Odpowiedniej wysokości meble, dostosowane do naszych potrzeb i gustu, pozwolą przyjemnie zrelaksować się po ciężkim dniu, a także wygodnie spędzić czas z najbliższymi. Równie ważne w salonie są komody i regały, w których możemy trzymać dokumenty czy inne niezbędne w domu rzeczy. Dobrze wybrać meble raczej delikatniejszych proporcji, które niepotrzebnie nie zagracą pomieszczenia.

Coraz więcej salonów w blokach jest urządzanych w nowoczesnym stylu. Modernistyczne meble i sprzęty nie dość, że są zazwyczaj kompaktowych rozmiarów, to dodatkowo łączą w sobie wiele funkcji, pozwalając zaoszczędzić miejsce. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią na salon, a dodatkowo mamy kilka klasycznych mebli, z którymi nie możemy się rozstać, wtedy warto zdecydować się na konwencjonalny wystrój salonu w bloku. Dobrze pomyśleć nad połączeniem salonu z otwartą kuchnią. Powiększy to naszą dzienną przestrzeń, pozwalając na dobry kontakt zarówno z osobami przebywającymi w kuchni, jak i wypoczywającymi w salonie.

Aranżując salon w bloku, musimy dokładnie zastanowić się nad wszystkimi jego elementami, a w razie potrzeby skorzystać z porad wykwalifikowanego projektanta. Jedynie właściwie skomponowany i urządzony pokój dzienny pozwoli na pełen relaks, a jednocześnie będzie estetyczny wizualnie.