10
mar

Projekt wnętrza od pomysłu po wykończenie

Zaprojektowanie domu czy też mieszkania tak, aby było ono funkcjonalne, jest nie lada wyzwaniem. Tym trudniejsze jest to zadanie, jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo małym metrażem. Wówczas trzeba często wymyślać dość niekonwencjonalne rozwiązania, szukać patentów na przechowywanie i jednocześnie nie przytłoczyć przestrzeni zbędnymi meblami. Dla wielu osób wykonanie tego zadania samodzielnie jest zbyt trudne i przekracza znacznie ich kompetencje. Z tego też względu tak powszechna jest obecnie współpraca z profesjonalnymi projektantami wnętrz.

Krok I – wymiana informacji

Aby uzyskać fachową pomoc w tej dziedzinie, należy znaleźć odpowiedniego projektanta wnętrz. Współpracować z nim można na dwa sposoby. Pierwszy z nich obejmuje działania jedynie na poziomie online. Wówczas wszystkie niezbędne materiały, rzut mieszkania i informacje, dostarcza się projektantowi mailem i w ten sposób otrzymuje się również informacje zwrotne. Większość osób woli jednak spotkanie na realnym gruncie. Podczas pierwszego spotkania, czyli tzw. wizji lokalnej, projektant zapoznaje się z wnętrzem. Może dokonać samodzielnie pomiarów i obmyślić już kilka koncepcji.

Pierwsze spotkanie tak naprawdę jest najważniejsze i ma formę wywiadu. Projektant wnętrz zadaje wówczas szereg pytań dotyczących gustu klienta, jego ulubionych wzorów, stylu, który mu odpowiada czy też faktur. Na takie spotkanie warto zatem się dobrze przygotować, zastanowić się nad tym, jakie ważne informacje chcemy przekazać projektantowi i skupić się na najważniejszych kwestiach. Możemy wypisać je sobie punktowo na kartce. To na pewno ułatwi porozumienie na linii klient-projektant.

Krok II – projekt wnętrza

Projektant, otrzymując takie podstawowe informacje od swojego klienta, przystępuje oczywiście do działania. Rozpoczyna się tworzenie projektu, na samym początku bardzo podstawowego. Klient otrzymuje rzut, na który naniesione są meble i ich przykładowe ustawienie. Może on obejmować również propozycję wyburzenia jakiejś ścianki, jeśli klientowi zależy na całkowitym przeobrażeniu wnętrza. Propozycji ustawienia i rozmieszczenia wszystkiego, klient zazwyczaj otrzymuje kilka. Może wybrać jedną z nich lub też zdecydować się na połączenie kilku propozycji.

Krok III – wybór kolorów, wzorów, faktur

Gdy docelowe ustawienie jest już ustalone, wówczas można przystąpić do bardziej szczegółowego planowania. Zaczyna się wybieranie kolorystyki ścian, podłóg oraz mebli. Na wizualizacji projektant przedstawia, jak dane połączenia kolorów mogłyby się prezentować we wnętrzu. Może zaprezentować nietuzinkową kolorystykę kuchni, salonu i wielu innych pomieszczeń. Jeśli taka wizualizacja zostanie zaakceptowana, wówczas przystępuje się już do ostatecznego działania, czyli wybierania wszystkiego na realnym gruncie.

Projektant dostarcza swoim klientom próbki tkanin, desek podłogowych, farby itp. Klient natomiast bazując na tych propozycjach, może zdecydować, co najbardziej przemawia do niego. To o czym warto pamiętać to fakt, że my będziemy zamieszkiwać dane lokum. Powinniśmy zatem mieć wyraźne zdanie na temat tego, jakie rozwiązania nam odpowiadają, a jakich wolelibyśmy uniknąć. Warto z drugiej strony również brać pod uwagę koncepcję samego projektanta, który zna trendy panujące na rynku wnętrzarskim i jest w stanie nam zaproponować coś, na co wcześniej sami byśmy nie wpadli.

Projektant na nasze życzenie może sprawować nadzór nad wykonywaniem wszystkich prac budowlanych, malowania ścian itp. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla inwestorów.