20
paź

Projekt wnętrza domu – cena, konsultacja, realizacja

Urządzenie własnych czterech kątów to tylko z pozoru łatwe zadanie. Kiedy już do niego przystępujemy, może okazać się, że zadanie jednak nas przerasta. Okazuje się, że jest bardzo wiele elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, a wybór odpowiednich kolorów na ściany i materiału na podłogi to tylko wierzchołek góry lodowej. Trzeba także zastanowić się nad funkcjonalnością wszystkich pomieszczeń w domu i najodpowiedniejszym zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni. Poza tym dobrać meble optymalnie wykorzystujące tę przestrzeń, z którym będzie się wygodnie korzystało i które będą też atrakcyjne wizualnie i spójne w całym domu. Sprawy nie ułatwia bombardowanie reklamami producentów, którzy zachwalają swoje produkty jako te najlepsze na rynku. Receptą na to, żeby aranżacja wnętrza domu pozostała przyjemnością, a nie utrapieniem jest współpraca z projektantem, który po wysłuchaniu naszych potrzeb zaproponuje optymalne rozwiązania. Jak wygląda udana współpraca z projektantem wnętrz?

Projekt wnętrza domu – cena 

Stawki za usługę wykonania projektu wnętrza domu są uzależnione od wielu czynników. Projektanci zwykle zastrzegają, że ostateczna wycena jest ustalana indywidualnie. Pierwszą kwestią jest to, czy wybierzemy do współpracy samodzielnego architekta, czy działającego w oparciu o zatrudnienie w biurze architektonicznym. Pierwsza opcja zwykle jest korzystniejsza cenowo. Kolejny ważny aspekt, od którego uzależniona jest cena projektu, to wielkość domu, a więc powierzchni, która ma zostać zaprojektowana. Możemy zdecydować się na projekt całości domu lub wybranych pomieszczeń, na których zależy nam specjalnie. Projektant może też pomóc w remoncie lub przearanżowaniu powierzchni, służąc radą. Cena podawana jest zazwyczaj za metr kwadratowy powierzchni. Cena w zależności od wybranej opcji może obejmować, poza konsultacją i wizualizacją propozycji projektu, kilka propozycji układu, przygotowanie dokumentacji technicznej, listę materiałów niezbędnych do realizacji projektu i nadzór nad realizacją. Średnia cena projektu aranżacji wnętrza domu to 80-120 zł za metr kwadratowy powierzchni. Konsultacje mogą być też rozliczane osobno, godzinowo, za stawkę wynoszącą średnio od 150 do 500 zł. Natomiast projekt wraz z nadzorem autorskim kosztuje średnio 250 – 300 zł za metr kwadratowy.  

Jak wygląda konsultacja?

Konsultacja to pierwszy etap współpracy z architektem. Zwykle odbywa się w domu, tak aby na żywo przeanalizować, jak wyglądają pomieszczenia. Projektant uważnie słucha klientów. Zadaje im dodatkowe pytania, jeśli jakieś kwestie pozostają dla niego niejasne i doradza możliwe rozwiązania. Konsultacja może odbyć się jeszcze przed zakupem domu, aby sprawdzić jego możliwości projektowe i oszacować koszty planowanych działań, które będą konieczne do podjęcia po zakupie. Na podstawie konsultacji architekt wnętrz proponuje możliwe do osiągnięcia rezultaty i przygotowuje wstępną aranżację wnętrza. 

Projekt wnętrza domu – realizacja

Realizacja projektu następuje w zależności od ustalonego zakresu działań. Projektant wnętrz po konsultacjach przedstawia propozycję aranżacji domu, wprowadzając poprawki, jeśli to konieczne. Gotowy projekt przekazywany jest klientom. Jeśli zdecydujemy się na nadzór architekta, będzie on kontrolował realizację projektu. Jeśli nie, wykonanie projektu i dopilnowanie jego zgodności, a także kontakt z firmą wykończeniową będzie zależny od nas. Usługa projektu wnętrza domu z nadzorem realizacji jest droższa, ale architekt odpowiada za jakość wykonania, posiada też odpowiednie kontakty do najlepszych osób w branży.