19
paź

Aranżacja małej kuchni 3-4m2

Mała i wąska kuchnia jest zawsze pomieszczeniem bardzo wymagającym i pełnym wyzwań jeśli chodzi o jej aranżację. Bardzo ważny jest w tym przypadku bardzo dobrze dopracowany projekt oraz ciekawa koncepcja. Optymalny plan oraz zastosowanie sprawdzonych rozwiązań sprawią, że mniejszy metraż w ogóle nie będzie nam przeszkadzał. W takich sytuacjach najlepiej jest zdać się na pomoc fachowca. Doświadczony projektant wnętrz zadba o każdy szczegół i uczyni naszą niewielką kuchnię miejscem funkcjonalnym i pięknym. Zaletą małych przestrzeni jest to, że rozbudzają kreatywność. Dzięki temu mała kuchnia może okazać się nawet dużo bardziej atrakcyjnym i oryginalnym miejscem od przestronnej kuchni z wyspą w dużym domu.

Praca z architektem wnętrz – mała kuchnia dla architektów z wielką wyobraźnią

W przypadku niewielkich kuchni liczy się twórcze poszukiwanie, inspirujące oraz niestandardowe pomysły. Bywa, że jedyną, rozsądną opcją jest przeprowadzenie generalnego remontu i otwarcie kuchni na salon. Słuchajmy uważnie rad swojego architekta. Weźmy pod uwagę to, że może zaistnieć potrzeba dokonania odważnego kroku, którego w ogóle nie braliśmy pod uwagę.

Końcowy efekt potrafi jednak być naprawdę zdumiewający i warty podjętego ryzyka. Współpraca z architektem wnętrz to przede wszystkim oszczędność czasu oraz pieniędzy. Samodzielna stylizacja małej kuchni metodą prób i błędów może okazać się niekiedy bardzo kosztowna. Zdając się na profesjonalistę na jednym spotkaniu omawiane są wszystkie istotne szczegóły. Po dokonaniu precyzyjnych pomiarów projektant opracowuje wstępną koncepcję z uwzględnieniem wszystkich kosztów w zakresie określonego budżetu.

Architekt wnętrz dba o to, by kuchnia była użyteczna i trafiała pod każdym względem w gusta właściciela. Na etapie prezentowania wizualizacji klient ma zawsze możliwość dokonywania zmian, dopracowywania palety kolorystycznej i innych, niezbędnych szczegółów. Podpisując umowę z renomowanym biurem zawsze możemy liczyć na terminową realizację usługi. Właścicielowi pozostaje jedynie cieszyć się funkcjonalną, piękną i podziwianą przez wszystkich kuchnią. Architekci wnętrz wykonują projekty małych kuchni zarówno w mieszkaniach w stanie deweloperskim, jak i z rynku wtórnego.

Po pierwsze – funkcjonalność niewielkiej kuchni 

Każda kuchnia musi być przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu. W tym celu istotne jest sporządzenie projektu z uwzględnieniem zachowania odpowiedniej ilości miejsca do przemieszczania się i pracy w kuchni. Niezwykle ważne jest zachowanie właściwych odległości pomiędzy odpowiednimi elementami kuchni.

Architekt zadba o to, by trójkąt roboczy, a więc rozmieszczenie względem siebie lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej było optymalne. W niewielkiej kuchni będzie prawdopodobnie można pozwolić sobie jedynie na jeden rząd szafek lub ewentualnie zabudowę w formie litery L. W zamian za to zainwestujmy w szerszy od standardowego blat, który pozwoli na wygospodarowanie dodatkowego miejsca przy ścianie na różne schowki, haczyki i wiszące koszyki. Dzięki temu na przechowywanie będziemy mieli więcej miejsca również i w dolnych szafkach.

W małej kuchni ponadto najlepiej będzie zamontować różnego typu przesuwne drzwiczki, składane stoliki oraz krzesła. Drzwi wejściowe do kuchni również powinny być przesuwane, najlepiej ze skrzydłami chowanymi w ścianie. Można też po prostu całkowicie zrezygnować z głównych drzwi pozostawiając kuchnię zawsze otwartą. Ciekawą opcją jest zamontowanie oryginalnej, dekoracyjnej kurtyny na przykład w stylu makramy. Jeszcze więcej miejsca do pracy uzyskamy wyposażając małą kuchnię w mobilne szafki wysuwane spod blatu. Takie meble na kółkach zapewnią nam w razie potrzeby dodatkowe blaty robocze.

Optyczne powiększenie małego metrażu połączone z wyjątkowymi wrażeniami estetycznymi

Doświadczony projektant wnętrz stworzy z niewielkiej kuchni pomieszczenie, które będzie się wydawało sporo większe niż jest w rzeczywistości. W tym celu warto postawić na jasną kolorystykę. Może to być nie tylko biel, ale także jasne beże, szarości oraz brązy, które wprowadzą mnóstwo przytulności i ocieplą klimat małego wnętrza. Fronty szafek z połyskiem dodatkowo odbijają światło co sprawia, że przestrzeń wydaje się zawsze większa. Otwórzmy się na rozwiązania niestandardowe. Rozważmy ścianę pokrytą lastriko, marokańskimi płytkami lub malowanym szkłem. Dynamiczny kontrast ożywi małą przestrzeń i uczyni naszą małą kuchnię bardzo atrakcyjną częścią mieszkania.

Ciekawą opcją jest komponowanie połyskującej bieli z czernią lub grafitem. Całość można efektownie ocieplić elementami jasnego drewna. Warto zainwestować w designerskie lampy przyciągające uwagę oraz podświetlenie szafek od wewnątrz. W małych kuchniach należy unikać zabudowy wszystkich ścian od dołu do góry. Lepiej zdecydować się niskie, przeszklone szafki oraz półki. Zmatowione szkło lub półprzezroczyste tworzywo sztuczne będące częścią mebli na poziomie oczu stworzy iluzję przestrzeni i poczucie głębi. Optyczne powiększenie powierzchni uzyskamy także montując efektowne lustrzane tafle przy suficie.