07
mar

Mała kuchnia w bloku

Każdy, kto poszukuje inspiracji do urządzenia małej kuchni w bloku, powinien poznać sprawdzone triki na funkcjonalne i ergonomiczne pomieszczenie. Nawet to o małym metrażu może być dobrze zagospodarowane, a przy tym naprawdę stylowe. Wiele z rozwiązania można wprowadzić łatwo i szybko. Na większy remont warto dobrze się przygotować. Udowadniamy, że mała kuchnia kryje duże możliwości.

Pomysły na małą kuchnię w bloku

Niewielka metamorfoza kuchni przyda się niemal zawsze, zwłaszcza jeśli urzędują w niej miłośnicy kulinariów. Ci na ogół szybko znajdują mankamenty w funkcjonalności. Wiele prostych rozwiązań można wprowadzić szybko, a mogą one znacznie zwiększyć walory użytkowe przestrzeni. W małej kuchni głównym celem jest optymalne wykorzystane każdego metra. Żeby optycznie powiększyć wnętrze, można pokusić się o przemalowanie go na biało i o wymianę frontów meblowych na te białe z połyskiem. Już jedna z tych czynności zapewni kolosalną zmianę w aranżacji. Wąska kuchnia to okazja do tego, aby na jednej stronie umieścić szafki z blatem roboczym, a na drugiej niewielki blat docięty na wymiar, przymocowany do ściany. Po montażu na odpowiednich na zawiasach może być składany, gdy nie będzie potrzebny. Dzięki temu nie zajmie miejsca i nie utrudni przemieszczania się podczas przygotowywania posiłków. Zamiast krzeseł do takiego blatu warto zastosować nowoczesne hokery.
Meble na wymiar to najlepsze rozwiązanie, aby wykorzystać każdy skrawek kuchni. Wymiana całego wyposażenia oznacza na ogół gruntowny remont. Ci, którzy chcą go uniknąć, mogą pokusić się o zakup dodatkowych szafek stojących, wiszących, w zależności od tego, gdzie znajdzie się na nie miejsce. Warto pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni nad tymi wiszącymi, jeśli nie sięgają one sufitu. Niezwykle funkcjonalny w małej kuchni może okazać się niewielka, mobilna wyspa kuchenna. Taka nieklasyczna, z niewielkim blatem i kółkami może służyć też jako barek do spożywania posiłków.

Remont kuchni

Większy remont kuchni przyda się tym, którzy chcą zyskać większą przestrzeń i mogą to zrobić, otwierając to pomieszczenie na salon. Całościowe lub częściowe wyburzenie ściany niejednokrotnie pozwala stworzyć funkcjonalny aneks z wyspą. Źle rozplanowana strefa robocza to także idealny powód do tego, aby gruntowanie ją zreorganizować, np. poprzez funkcjonalne szafki z systemem cargo, które sprawdzają się nawet w kłopotliwych do zaaranżowania miejscach. Wszystko to wymaga odpowiedniego przygotowania i strategii. O szeroko zakrojonym przedsięwzięciu można pomyśleć zwłaszcza wiosną i latem, gdy nie trzeba przygotowywać ciepłych, rozgrzewających dań. Trzeba mieć na uwadze, że dostęp do sprzętów kuchennych w czasie prac remontowych jest na ogół utrudniony lub w ogóle ciężko go zapewnić.
Kuchnia, zwłaszcza ta niewielka, może stanowić wyzwanie. Jej remont, a także urządzanie wnętrza w stanie deweloperskim są wymagające, gdyż należy uwzględnić istniejące instalacje wodne i elektryczne. Żeby stworzyć funkcjonalne miejsce do prac kuchennych, najlepiej powierzyć realizację przedsięwzięcia projektantowi wnętrz. Zadba on o wszystkie szczegóły od A do Z, zwłaszcza o niezbędne przyłącza oraz dobre rozplanowanie gniazdek. Trudności w samodzielnym prowadzeniu remontu mogą pojawić się, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu wcześniej funkcjonowała kuchnia i podłączone były sprzęty.