rzut
05
Lip

Ile kosztuje projekt mieszkania 40, 50, 60 m2?

Projektowanie wnętrz nie polega jedynie na doborze materiałów wykończeniowych, aranżacji mebli i dodatków. To trudna praca, która wymaga wiedzy technicznej. Dlatego ceny jakościowych projektów nie są niskie. Od czego uzależniona jest ostateczna kwota?

Od czego jest uzależniony koszt projektu mieszkania?

Niełatwo jest określić średni koszt projektu mieszkania. Podobnie jak w każdej branży, cennik usług jest zróżnicowany. Ceny za projekty wnętrz podawane są zazwyczaj w metrach kwadratowych, istotny jest więc metraż mieszkania. Wbrew pozorom, im większa jest powierzchnia, tym bardziej opłacalny może okazać się projekt. Ponadto koszty ustalane są przez różnego typu usługodawców. Bardzo często wyższe ceny oferowane są przez biura projektowe. Architekci działający na własną rękę nierzadko proponują ceny nieco niższe. Dodatkowo istnieją różne typy usług. Wyróżnia się przede wszystkim projekty koncepcyjne i projekty kompleksowe. Oto ich krótka charakterystyka:

  • projekt koncepcyjny – zawiera dwa warianty aranżacji, wraz z rysunkami i wizualizacją,
  • projekt kompleksowy – w jego ramach projektant wyszczególnia listę materiałów, a także tworzy kosztorys realizacji. Nierzadko oferowany jest także nadzór nad przebiegiem prac. Ceny tego typu projektów to te z najwyższej półki, podobnie jak sama usługa.

Uśredniony cennik architektów wnętrz

Prezentowane tu ceny za jeden metr kwadratowy aranżacji, dotyczą ofert ze średniej półki. Mogą zdarzyć się ceny zawyżone, jak też niższe. Czy niższa cena zawsze oznacza gorszą jakość? Trudno jest to określić. Faktem jest jednak, że w zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest. Natomiast nieadekwatnie zawyżona cena często bywa zagrywką rynkową, nie zaś wyznacznikiem jakości. Poniższe zestawienie to cennik usług projektowania dla mieszkań o typowych wymiarach, a więc 40, 50 i 60 m²:

  • koncepcyjny projekt mieszkania 40 m² – koszt wynosi średnio od 4500 zł do 6000 zł. Średnia cena za jeden metr kwadratowy to minimum 110 zł i maksimum 150 zł.
  • koncepcyjny projekt mieszkania 50 m² – koszt to około 5500 zł – 7500 zł. Uśredniona cena za jeden kwadratowy pozostaje w tym wypadku bez zmian.
  • koncepcyjny projekt dużego mieszania 60 m² – w tym przypadku średnia cena za jeden metr jest zazwyczaj niższa i wynosi od 100 zł do 140 zł. W efekcie koszt projektu mieszkania 60 m² to około 6000 zł – 8400 zł.
  • kompleksowy projekt mieszkania – koszt kompleksowego projektu mieszkania jest znacznie wyższy od ceny usługi koncepcyjnej i wynosi średnio od 150 zł do 200 zł za jeden metr kwadratowy. Na przykład, gdy chodzi o mieszkanie 50 m² koszt projektu to minimalnie 7 500 zł, a maksymalnie 10 000 zł. Warto pamiętać, że jest to średni koszt. Ceny mogą się różnić nawet względem lokalizacji. Nierzadko cena za kompleksową usługę osiąga kwotę do 350 zł na metr kwadratowy.

Bez wątpienia jakościowy projekt wnętrza pozwala uzyskać doskonałe efekty. Jakie są koszty? Cennik jest bardzo zróżnicowany. Warto jednak powierzyć to zadanie specjaliście, który ma odpowiednie wykształcenie i wiedzę techniczną. Dzięki temu przez długie lata można cieszyć się wnętrzem nie tylko przyjemnym dla oka, ale także bardzo funkcjonalnym.