pokoj dziecka
17
maj

Pomysłowy pokój nastolatka

Większość osób wolałaby nie zmieniać całkowicie wystroju pokoju co kilka lat. Tymczasem w życiu nastolatka zachodzą  tak gwałtowne zmiany, że z roku na rok jego gust dotyczący wystroju wnętrz może się diametralnie zmieniać. Dlatego urządzając wnętrza warto skupiać się przede wszystkim na rozwiązaniach ponadczasowych, które da się na bieżąco dostosowywać do oczekiwań.

Jakie ściany do pokoju nastolatka?

Dzieci i nastolatki mają bardzo określone, ale i zmienne upodobania. Największy koszmar rodzica to sytuacja, gdy w dobrej wierze pomaluje pieczołowicie ściany czy meble w postaci z ulubionych bajek, by po pół roku dowiedzieć się, że taki wystrój jest dziecinny, a nastolatek życzy sobie innego. Dlatego we wnętrzach dla młodzieży lepiej postawić na takie akcenty, które nie nudzą się zbyt łatwo i dają się modyfikować. Przykładem może być ściana pokryta farbą magnetyczną. Za pomocą magnesów młody człowiek może przyczepiać tam plakaty, a następnie wymieniać je na nowe. Inny tego typu pomysł to ściana pokryta okleiną przypominającą czarną tablicę. Po ścianach można bezkarnie mazać, tworząc aktualnie ulubione wzory, a następnie zetrzeć wszystko i z miejsca zacząć od nowa.

Meble, które rosną razem z dzieckiem

Niektóre meble są w stanie służyć dziecku na różnych etapach rozwoju. Przykładem są proste, niskie regały czy półki w bajkowym kształcie (mogą mieć np. wieżyczki czy kształt samochodu). Dla młodszego nastolatka w wieku 11-12 lat może to być kreatywne pole do zabaw. Takie półeczki i regaliki to gotowe kilkupiętrowe domki do zabaw. Później półka – samochód może służyć jako miejsce do ekspozycji modeli samochodzików lub regał może po prostu przyjąć swoją pierwotną funkcję i służyć na książki. Lepiej, by za „odlotowym” kształtem szedł neutralny kolor czystego drewna czy bieli, by mebel nie znudził się zbyt szybko.

Jak wybrać łóżko do pokoju młodzieżowego?

Regały, biurka i skrzynie można zaaranżować ze sprzętów z odzysku czy przypadkowych elementów. Jeśli jednak jedna rzecz miałaby być nowa i dobrej jakości, to warto postawić na łóżko. Nie trzeba wymieniać go zbyt często wraz ze zwiększającym się wzrostem dziecka. Wystarczy, że będzie rozsuwane: z jednym czy dwoma modułami, które są w stanie je wydłużyć z czasem.

Dobrej jakości będzie miało wygodny materac, który pozytywnie wpłynie na dziecięcy kręgosłup również podczas snu. Trzeba pamiętać też o bezpieczeństwie – nowoczesne łóżka dobrych firm mają atesty, które dają świadectwo, że łóżko np. nie jest łatwopalne i nie wydziela toksycznych oparów.

Mebel z drugiej ręki czy ze strychu nie daje takiej gwarancji. Warto też brać pod uwagę ergonomię i praktyczność. Dorosły może być w stanie uważać na ostre kanty czy wystające części, ale jest spora szansa, że szybki, młody człowiek będzie miał przez takie łóżko wiele siniaków. Dobrej jakości łóżka są projektowane z myślą o wszystkich potrzebach młodego człowieka. Może więc znaleźć się w nich kieszeń na książki czy szuflada na zabawki i pościel. To takie drobne elementy decydują o funkcjonalności pomieszczenia.

Maksymalne ułatwienie przy sprzątaniu

Większość nastolatków nie cierpi sprzątać. Warto im to maksymalnie ułatwić za pomocą odpowiednich akcesoriów. Skrzynie, otwierane siedziska i torby pozwalają szybko pozbyć się z widoku misiów czy zabawek. W pokoju od razu robi się czysto, a dziecko nie musi pieczołowicie ustawiać figurek czy przytulanek. Jeśli w pokoju jest mało miejsca, można postawić na kufer wsuwany pod łóżko lub wiszący worek na misie – po napełnieniu może służyć też za worek treningowy.

W urządzeniu pokoju nastolatka pomóc ci może dobry projektant wnętrz. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.