10
wrz

Jak urządzić gabinet w domu?

Posiadanie własnego gabinetu w domu, może nam się kojarzyć z luksusem. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na wyodrębnienie dodatkowego pomieszczenia, które miałoby takie przeznaczenie. W wypadku gabinetu przestrzeń nie musi być jednak przesadnie duża i oddzielna. Czasem można znaleźć na niego nieco miejsca, chociażby w salonie. Obecnie różnego rodzaju porady aranżacyjne, ale również i meble możliwe do zakupienia na rynku, znacząco ułatwiają nam urządzenie gabinetu małym kosztem. Takie przedsięwzięcie nie musi pochłaniać dużo przestrzeni, ani tym bardziej dużo pieniędzy.

Gabinet w osobnym pomieszczeniu

Centralnym elementem aranżacji w każdym gabinecie, powinno być oczywiście biurko. Jeśli mamy do dyspozycji osobne pomieszczenie, możemy wybrać spośród wielu praktycznych modeli dostępnych na rynku. Wiele biurek jest wyposażonych w dodatkowe szuflady zamykane na kluczyk. To pozwala zabezpieczyć najważniejsze dokumenty przed zaginięciem. Nie bez znaczenia jest wygodny fotel biurowy. W jego przypadku nie warto oszczędzać.

Oczywiście prócz biurka i fotela biurowego w gabinecie swoje miejsce powinno znaleźć również kilka innych mebli. Warto zdecydować się na pojemną szafę, w której będzie miejsce na przechowywanie różnego rodzaju dokumentów, jakichś książek, być może również segregatorów. Tańszą opcją zastępującą szafę może być także regał. Ma on otwartą budowę dlatego łatwiej jest wyszukać interesujące nas materiały. Jego minusem może być jednak zbieranie się kurzu. Warto zatem zdecydować się na optymalne rozwiązanie ze swojego punktu widzenia, które będzie również dostosowane do metrażu pokoju.

Niektórzy w gabinetach umieszczają również małą sofę bądź też wygodny fotel. Gabinet nie musi bowiem służyć jedynie do załatwiania spraw papierkowych, ale może stać się także pomieszczeniem, w którym miło czyta się książkę, przegląda zdjęcia itp.

Biurko powinno zostać ustawione tak, aby jak najdłużej padało na nie światło słoneczne. Przy biurku powinno natomiast znajdować się wygodne krzesło bądź też fotel obrotowy. Zapewni ono komfort plecom podczas spędzania czasu przy biurku.

Gabinet w salonie – jak wydzielić przestrzeń?

Urządzenie gabinetu w osobnym pomieszczeniu jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem. To nie oznacza jednak, że skorzystanie z możliwości wydzielenia go w salonie, będzie dla nas zbyt dużym problemem. Tak naprawdę dziś mamy naprawdę sporo rozwiązań, z których możemy skorzystać.

Obecnie jednym z najpopularniejszych, jest biuro w szafie. Taka szafa pasuje do wystroju wnętrz i stanowi jego integralną część. Jednak po jej otworzeniu, naszym oczom ukazuje się biuro. Drzwi szafy oddzielają je od reszty pokoju, dlatego można uzyskać wrażenie zamknięcia i posiadania osobnej przestrzeni tylko i wyłącznie dla siebie.

Można także zdecydować się na odgrodzenie biurka w jakiś sposób, przykładowo kotarą. Możemy także pokusić się o postawienie małej ścianki z płyty kartonowo-gipsowej. Oczywiście przestrzeń ta również nie będzie się przesadnie rzucać w oczy jak i szafa, ponieważ będzie w całości odgrodzona. Warto jednak by wybór przesłony był dostosowany do tego, jaki jest styl i aranżacja salonu.