salon 3a
10
lut

Ścianka tv w salonie – praktyczne wskazówki

Główną częścią wypoczynkową i rekreacyjną prawie każdego domu jest salon. To w nim spędzamy długie popołudnia i przyjmujemy gości podczas rodzinnych uroczystości. Coraz modniejsze podczas planowania aranżacji salonu są ścianki telewizyjne. To całość lub część ściany, wydzielona pod miejsce na telewizor. Z czego ją wykonać, by uzyskać najlepszy efekt i czym kierować się przy jej wykończeniu?

Najpierw zaplanuj odpowiednie miejsce.

Zanim rozpoczniesz dekorację konkretnej ściany, zastanów się, które miejsce będzie najbardziej odpowiednie do umiejscowienia telewizora. Przy jego wyborze weź pod uwagę ilość miejsca na ścianie, którą dysponujesz. Ekrany 60-calowe to telewizory o szerokości ponad 150 centymetrów. A przecież należy doliczyć jeszcze, chociażby po kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony na wygodny dostęp do sprzętu (przyda się przy montażu i ewentualnym zdejmowaniu). Planując ścianę na telewizor należy równocześnie zaplanować miejsce na sofę, narożnik, lub inny wygodny mebel, na którym będziemy swobodnie oglądać telewizor. Najlepiej, kiedy kanapa znajduje się na wprost telewizora — zapewni to największy komfort oglądania.

Dostosuj wielkość telewizora do pomieszczenia.

Planując ustawienie poszczególnych mebli warto pamiętać o odległości pomiędzy telewizorem a sofą. W przypadku ekranów o rozdzielczości 50 cali optymalna odległość kanapy od ekranu to 1,5 do 2 metrów. Im większy ekran tym odległość się zwiększa. Dla 70-calowych telewizorów optymalna odległość od sofy to blisko 3 metry. Co ważne wiele zależy od samego telewizora — odbiorniki wyposażone w wyświetlacz Ultra HD (4K) lepiej oglądać z bliższej odległości niż ten sam ekran w HD. Jeżeli nie wiemy jaka wielkość telewizora będzie odpowiednia do naszego salonu możemy przyjąć założenie, że na każde 4 cm (lub 2 cm w przypadku telewizorów 4K) odległości przypada 1 cal.

Pomyśl o kontaktach i wtyczkach.

Kiedy znajdziesz już odpowiednią ścianę na telewizor, należy zastanowić się nad jego dokładnym umiejscowieniem. Ma to duże znaczenie zwłaszcza pod kątem kontaktów i wtyczek. Najlepiej zaplanować je tak by nie wystawały na boki, a widoku telewizora i ściany nie szpeciły kable. Jeśli zdecydujesz się na powieszenie telewizora na ścianie, możesz albo zaplanować wtyczkę do prądu wyżej na ścianie — na wysokości telewizora lub wykonać podtynkowe przejście na kable. Warto zaplanować to już na etapie wykańczania domu, co pozwoli uniknąć później kucia ścian.

Jak udekorować ścianę?

Ścianę, na której zamontujesz telewizor można wykończyć na różne sposoby. Bardzo popularne są farby strukturalne, o chropowatej powierzchni. Jeżeli salon jest w nowoczesnym stylu możesz zdecydować się na imitację betonu. Ciekawym rozwiązaniem jest cegła na ścianie — znakomicie nadają się do pomieszczeń w industrialnym stylu. Można położyć ją w postaci płytek lub nawet jako tapetę.