kuchnia
13
Maj

Planujesz zakup wyposażenia i sprzętu AGD do kuchni? Przeczytaj.

W przypadku aranżacji kuchni lub większego remontu tego pomieszczenia często stajemy przed koniecznością wyboru urządzeń AGD. Powinny to być przemyślane decyzje, bowiem jest to wyposażenie, które służy nam z reguły latami. Czym kierować się zatem przy takich zakupach?

Rozmieszczenie i styl

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, czy będziemy się decydować na urządzenia wolnostojące, czy też przeznaczone do zabudowy i umieszczane tym samym w obrębie mebli kuchennych. Zależnie od tego konieczne będzie inne rozplanowanie przestrzeni, by nie okazało się potem, iż po zakupie dużej ilości szafek zabraknie miejsca na wstawienie lodówki. W kontekście kuchni szczególnie istotne jest dopasowanie wymiarów mebli oraz urządzeń, tak by poszczególne elementy przylegały do siebie i nie pozostawiały wolnych przestrzeni. W przeciwnym razie powstają luki, które będą trudno dostępne, a przez to problematyczne w czyszczeniu i utrzymaniu porządku w pomieszczeniu. Nie można też zapominać o samym wyglądzie wyposażenia AGD, które także pod kątem swojego profilu i kolorystyki musi pasować do przyjętego stylu. Muszą się one dobrze komponować z meblami, by tworzyć spójną całość, co będzie szczególnie istotne w kuchniach połączonych z salonem. Takie rozwiązanie znajdziemy już w wielu nowoczesnych mieszkaniach oraz domach.

Wygoda i funkcjonalność

Obecnie producenci chcąc wyróżnić się na tle konkurencji prześcigają się w dodatkach do poszczególnych urządzeń, które coraz częściej mają charakter wielofunkcyjny. Na przykład w przypadku lodówek często można napotkać opcje takie jak kostkarki. W praktyce okazuje się, że choć decydujemy się na wyposażenie o szerokim zakresie usług to następnie z większości opcji nie korzystamy w ogóle lub bardzo rzadko. Tymczasem urządzenia te, by obsłużyć wszystkie funkcje, pobierają więcej energii. Będą to dla nas dodatkowe wydatki, nie tylko związane z wyższą ceną samego sprzętu, ale i kosztami eksploatacji. Wybierając wyposażenie AGD warto uwzględniać to z czego naprawdę będziemy korzystać i nie powinno się zwracać przesadnej uwagi na inne aspekty, które stosowane są przez producentów przede wszystkim, by zaintrygować konsumentów.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Kuchnia powinna być funkcjonalna i skrojona pod danego użytkownika, więc przed zakupem urządzeń AGD powinniśmy się zastanowić czego naprawdę potrzebujemy. Jeżeli lubimy gotować, to szczególną uwagę przykują elementy takie jak płyta grzewcza i piekarnik. Jeśli jednak gotowanie nie jest naszą domeną i korzystamy przede wszystkim z dań gotowych, to lepiej zainwestować w dobrą kuchenkę mikrofalową. Sporym udogodnieniem są również mniejsze sprzęty, takie jak choćby automatyczny ekspres do kawy. W przypadku dużych rodzin lub osób dla których ręczne zmywanie jest prawdziwą katorgą, niezwykle cennym wsparciem może okazać się zmywarka.

Przy wyborze wyposażenia i sprzętu AGD należy się kierować przede wszystkim funkcjonalnością oraz tym by odpowiednio rozmieścić poszczególne elementy i zmieściły się one w pomieszczeniu. Przy okazji można je dopasowywać pod kątem stylu aranżacji i panuje tutaj duża dowolność. Wiele urządzeń przeznaczonych do zabudowy doskonale sprawdzi się w nowoczesnych kuchniach.  Wybór sprzętu AGD pozornie nie jest czynnością skomplikowaną. Praktycznie jednak konsultacja z dekoratorem wnętrz może przyczynić się do wdrożenia kluczowych rozwiązań, na które samodzielnie trudno wpaść.