rzut salonu skandynawskiego
19
sie

Metamorfoza wybranego pomieszczenia. Ile to średnio kosztuje?

Chociaż efekty remontu cieszą oko i dają wielką satysfakcję, sam jego przebieg wiąże się nierzadko z wieloma problemami i — przede wszystkim — poniesionymi kosztami. Każdy właściciel mieszkania lub domu musi liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawi się konieczność przeprowadzenia takiej metamorfozy. Ile mniej więcej trzeba w takim razie zapłacić za odświeżenie i zmianę wystroju jednego pomieszczenia?

Serce domu

W pierwszej kolejności warto zadbać przede wszystkim o serce naszego domu, czyli salon. Bardzo często mówi się, że jest on, zaraz po kuchni, najważniejszym pomieszczeniem. Nic w tym dziwnego – to właśnie w salonie toczy się na co dzień nasze rodzinne bądź towarzyskie życie. Jest to miejsce wspólnego spędzania czasu, spotkań przyjacielskich i chwil odpoczynku oraz wytchnienia. Z uwagi na to, iż pokój dzienny to pokąd wizytówka naszego mieszkania, chcemy, aby zawsze wyglądał ładnie, modnie i świeżo.

Na wygląd i funkcjonalność nie tylko salonu, ale i każdego pomieszczenia, składają się trzy podstawowe kwestie, mianowicie: ściany, meble i dodatki. Rozpoczynając remont w naszym domu najłatwiej będzie nam wykonać go zwracając uwagę właśnie na te elementy.

Odświeżenie koloru ścian

W ostatnich latach króluje era minimalizmu, co przekłada się również na stonowane i jednolite kolory ścian. Chociaż ich wybór finalnie będzie zależał od preferencji domowników, często stawia się teraz na biel, odcienie szarości oraz beżów. Barwy te w skuteczny sposób otworzą przestrzeń salonu i dostarczą większą ilość światła. Koszt odmalowania salonu uzależniony jest od jego wielkości oraz rodzaju farby. Dzieląc powierzchnię ścian i sufitu przez wydajność farby otrzymamy potrzebną jej ilość. Przykładowo: koszt pomalowania pokoju dziennego o powierzchni 25m2  wyniesie ok. 55 zł w przypadku farby akrylowej oraz ok. 110 zł w przypadku farby lateksowej.

Stare-nowe meble

Chcąc całkowicie wymienić swoje dotychczasowe meble w salonie trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Podstawowy zestaw mebli do pokoju dziennego, który zawiera szafkę pod telewizor, wiszącą półkę, komodę, szafkę oraz barek to koszt ok. 1000-3000 zł. Do nowego nowa sofa – najlepiej funkcjonalny narożnik z możliwością spania – ok. 1000-2500 zł oraz wygodny fotel – 400-800 zł. Niezbędny okaże się także niewielki stolik kawowy lub ława, co dodatkowo generuje koszt rzędu 200-800 zł.

Świetnym pomyłem na obniżenie kosztów związanych z umeblowaniem salonu będzie oddanie naszych starych mebli do renowacji albo ich samodzielne odświeżenie. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się np. nowe obicie fotela lub przemalowanie starego, drewnianego stolika czy krzeseł.

Dodatki zmieniające wszystko

Drobne dodatki, którymi udekorujemy nasz salon, mogą diametralnie zmienić jego finalny wygląd. Nie chodzi o to, by wydawać pieniądze na bibeloty, które z powrotem wprowadzą chaos w naszym mieszkaniu. Dobrze dobrane i funkcjonalne detale stworzą komfortową przestrzeń, emanującą przytulny klimat. Chociaż trudno tutaj wyliczyć dokładne koszty, gdyż zależeć one będą od liczby dodatków i ich charakteru, przy dekorowaniu pokoju dziennego warto zwrócić uwagę na wygodne poduszki, kolorowe koce, ozdobne pudełka, ramki na zdjęcia czy proste, stylowe firanki i zasłony.

W szybkiej metamorfozie pomóc ci może dobry projektant wnętrz. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.