09
lip

Małe mieszkanie – tanie mieszkanie

Mimo że aranżacja małego mieszkania bywa trudna, to odpowiednio przemyślany projekt może pomóc zaoszczędzić nie tylko miejsce, ale także pieniądze. Nawet bardzo niewielkie mieszkanie można zaaranżować w sposób, który pozwoli na wygodne użytkowanie lokum, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Małe mieszkania nie wymagają bowiem zakupu dużej ilości mebli i sprzętu, jednak powinny być zaprojektowane praktycznie.

Małe mieszkanie – jak je dobrze zaprojektować? 

Niewielkie mieszkania, bądź kawalerki mimo małego metrażu mogą wyglądać na przestronne. Podczas wykonywania projektu warto więc mieć na uwadze to, aby zaoszczędzić w nich jak najwięcej miejsca. W tym celu, w małym pomieszczeniu warto zrezygnować z klasycznych ścianek działowych i zastąpić je np. ruchomym parawanem o ciekawej teksturze lub otwartym regałem, czy biblioteczką. Takie rozwiązanie pozwoli oddzielić część sypialnianą od dziennej i kuchennej, a ponadto może być znacznie tańsze, szybsze i wygodniejsze od montażu ścianek.

Jeśli mieszkanie jest naprawdę małe to warto zastanowić się nad stworzeniem w nim antresoli, która w zależności od potrzeb może być miejscem do pracy, spania, bądź wypoczynku. Antresole świetnie sprawdzają się zwłaszcza w kawalerkach, gdzie przestrzeń bywa mocno ograniczona. W małych mieszkaniach warto zadbać o odpowiednie zaprojektowanie mebli. Tutaj istotny będzie zwłaszcza aneks kuchenny, który powinien zapewniać przede wszystkim wygodę. Warto więc zamontować w nim pojemne szafki, które pozwolą na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy.

Ważnym miejscem, w niemal każdym mieszkaniu są także szafy przeznaczone do przechowywania ubrań. Na małym metrażu warto jednak postawić na jedną i konkretną garderobę. W zależności od układu lokum dobrze jest zorganizować ją w ściennej wnęce, w której zamocujemy półki i wmontujemy przesuwne drzwi. Te mogą być jednocześnie lustrem. Małe mieszkania, słyną także z ciasnych łazienek. W takich miejscach warto postawić na przyścienną kabinę prysznicową bez brodzika, co pozwoli na zaoszczędzenie sporej powierzchni.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w małym mieszkaniu?

Każdy, kto urządza mieszkanie wie, jak dużym wyzwaniem jest dobór odpowiedniego oświetlenia. To powinno być nie tylko oszczędne, ale także pasować do całego wnętrza. Zmorą małych mieszkań i kawalerek są ciemne kuchnie i łazienki, w których czasami nie ma nawet okna. W takich miejscach trzeba więc dobrze przemyśleć to, jaki typ oświetlenia wybrać.

W małych mieszkaniach dobrym pomysłem może być podświetlenie sufitu. To oryginalne rozwiązanie, które nie tylko wygląda dobrze, ale także mocno rozjaśnia dane miejsce. Efekt dobrego oświetlenia dają zwłaszcza te lampy sufitowe, które rzucają swe światło ku górze. To zaś odbija się od sufitu i doskonale oświetla dane pomieszczenie. Warto rozważyć wybór tego rodzaju lamp, gdyż wyglądają one znacznie lepiej i ciekawiej niż klasyczne wiszące klosze, które mogą optycznie zmniejszyć daną powierzchnię. W małych mieszkaniach dobrze sprawdzają się także lampy z mobilnymi źródłami światła, które możemy kierować w dowolnie wybranym przez siebie kierunku. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w kawalerkach. Tam często jedna tego rodzaju lampa wystarcza do oświetlenia całego mieszkania, co jest nie tylko oszczędne, ale również niezwykle praktyczne. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane lampy mogą być także świetną ozdobą pomieszczenia.

Ostatnio bardzo popularne są np. te podłogowe, które przypominają swoim wyglądem lampiony. Można je postawić np. na podłodze w sypialni, co stworzy nastrojową atmosferę. Sercem każdego mieszkania jest kuchnia. W niej także należy zadbać o dobre oświetlenie. W tym celu można np. zamontować specjalną oprawę podszafkową, która świetnie sprawdza się zwłaszcza w małych aneksach, gdzie daje dobre światło, a nie zajmuje miejsca.

Aranżacja małego mieszkania – o czym należy pamiętać?

W małych mieszkaniach warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie umieszczać w nich zbędnych mebli. Te mogą bowiem znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i sprawiać, że mieszkanie będzie po prostu niewygodne. Przy malowaniu ścian warto zaś stawiać na jasne kolory, najlepiej w odcieniach bieli, bądź beżu. Jasne barwy mogą bowiem optycznie powiększać mieszkanie. Ważne jest także oświetlenie, które powinno być dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Projektując małe lokum warto więc zastosować minimalistyczne podejście, które powinno sprawić, że bez problemu osiągniemy zamierzony efekt. W projektowaniu i aranżacji małego mieszkania pomoże lokalny projektant wnętrz. Warto zaprosić go na pierwsze – często bezpłatne spotkanie.