salon z kuchnia
07
maj

Funkcjonalna kuchnia

Obecnie metraże mieszkań są stosunkowo małe. To natomiast sprawia, że najczęściej salon jest połączony z aneksem kuchennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się przestrzeń, ponieważ nie jest potrzebna dodatkowa ściana. Może to jednak stanowić spore wyzwanie pod względem aranżacyjnym. Salon oraz kuchnia są pomieszczeniami odrębnymi, posiadającymi zupełnie odmienny charakter. Nie zawsze jest zatem łatwo urządzić je elegancko, ale również i funkcjonalnie.

Wyspa kuchenna — opcja w małej funkcjonalnej kuchni

W małej kuchni należy stawiać przede wszystkim na rozwiązania pozwalające zaoszczędzić miejsce. Takim rozwiązaniem jest opcjonalne wprowadzenie do przestrzeni wyspy kuchennej. Bardzo dobrze sprawdza się ona jako punkt odgradzający salon od kuchni. Po stronie salonu może zostać ona wyposażona w szereg małych półek, celem wyposażenia ich w piękne kieliszki, porcelanę czy nawet wino. Natomiast od strony kuchni, w wyspie może zostać budowana zmywarka. Każda ze stron może różnić się również kolorem czy też rodzajem zdobień.

W bardzo małej kuchni zdecydowanie najlepiej sprawdzi się wyspa kuchenna z ażurowymi wstawkami. Jest ona bowiem bardziej przejrzysta i nadaje obu pomieszczeniom przestronności. Ażurowe wstawki jednocześnie jednak zapewniają możliwość ukrycia niektórych rzeczy, przykładowo szeregu szuflad na akcesoria kuchenne.

Jeszcze innym rozwiązaniem są półwyspy kuchenne. Odgraniczają one obie przestrzenie, mogą funkcjonować jako dodatkowy blat do krojenia bądź też miejsce do jedzenia posiłków na szybko. Od strony jadalni taki półwysep można wyposażyć między innymi w komfortowe krzesła barowe, wysokie i eleganckie.

Jak dobrze wybrać meble kuchenne?

Kuchnia to pomieszczenie, które musi być przemyślane. To natomiast sprawia, iż szczególną uwagę należy zwrócić na wybór mebli. W kuchni muszą zmieścić się garnki, naczynia oraz produkty spożywcze. Dlatego też powinna znajdować się w niej spora ilość szafek. Nawet w małej kuchni przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, można oczywiście uzyskać taki efekt.

Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem pod tym względem, jest inwestycja w meble na wymiar. Pozwalają one na pełne wykorzystanie przestrzeni i można samodzielnie ustalić, ile szafek ma się w nich znajdować. Dobrze jest postawić na obszerniejsze półki, szuflady głębokie oraz słupki kuchenne. W celu wykorzystania posiadanego miejsca dobrze jest wyposażyć również kuchnię w wygodne słoiki czy też pojemniki metalowe, na poszczególne produkty. Ich ściśle określone kształty, pozwalają na lepsze wypełnienie poszczególnych półek. Poza tym sprzyja to również lepszej organizacji kuchni, utrzymaniu porządku oraz czystości.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w funkcjonalnej kuchni?

W kuchni nie może zabraknąć przede wszystkim lodówki, kuchenki czy też piekarnika. Musi być w niej również miejsce na zlew. Są jednak i takie sprzęty, które zdecydowanie nie są koniecznością, a jednym z nich jest zmywarka. Mimo korzyści wynikających z jej posiadania pochłania ona sporo miejsca. Dzięki niej łatwiej jest utrzymać porządek, naczynia są dokładnie domyte, oszczędza się czas oraz wodę. Jak zatem można ją wkomponować, aby nie zabierała ona zbyt dużo cennego miejsca?

Wiele osób decyduje się na to, aby umieścić zmywarkę właśnie w wyspie kuchennej. To dobre rozwiązanie, ponieważ często wyspa kuchenna nie jest w żaden konkretny sposób zagospodarowywana. Służy ona przede wszystkim za blat roboczy. Tymczasem umieszczając w niej zmywarkę, można dobrze wykorzystać miejsce, jednocześnie mając szybki dostęp do ułatwiającego życie sprzętu.

W urządzeniu funkcjonalnej kuchni pomóc ci może dobry projektant wnętrz. Odszukaj architekta wnętrz z okolicy.